Loading...

Dijon - Palác burgundských vévodů (Palais des ducs et des états de Bourgogne)

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

Rozsáhlý architektonický komplex, jehož celý název můžeme přeložit jako Palác vévodů a stavů burgundských, patří bezesporu k nejvýznamnějším i nejzajímavějším pamětihodnostem francouzského města Dijon. Lze jej rovněž označit za učebnici architektury, protože v jeho podobě se setkáme se slohem gotickým, renesančním, barokním i klasicistním. A není se co divit, vždyť postupná výstavba palácového komplexu probíhala v letech 1364 až 1784, tedy neuvěřitelných 420 let. Sice ne v kuse, ale na druhé straně není do tohoto období zahrnuta závěrečná etapa, zahájená roku 2006, kdy došlo ke změně podoby předpalácového Náměstí osvobození (la place de la Libération). Jisté úpravy zde však probíhají i v současnosti. A hned na úvod si ještě můžeme prozradit, že palác je dnes sídlem velmi zajímavého a uznávaného muzea (Musée des Beaux-Arts) i městské radnice.

Stavba středověkého paláce vévody Filipa II. Burgundského, zvaného Smělý (Philippe le Hardi), byla zahájena v roce 1346. Jméno autora tehdejší podoby areálu neznáme, ale jména pozdějších architektů už známá jsou. V rámci různých stavebních úprav, rekonstrukcí i staveb zcela nových objektů se zde postupně vystřídali Jean Poncelet (1448-1455), Daniel Gittard a Jules Hardouin-Mansart (1682), Jacques Gabriel (1737), Charles Joseph Le Jolivet (1782-1784) a Jean-Michel Wilmotte (2006). Autorem současných úprav jsou pak Eric Pallot a Yves Lion. Palác byl od počátku nejen sídlem vévodským, ale byly sem umístěny také královské pokoje. Současným majitelem komplexu je město Dijon a mezi významné francouzské památky byl zařazen ve dvou etapách v letech 1862 a 1926).

Jednotlivé části palácového komplexu se různě překrývají i prolínají, a to bez ohledu na to, z které epochy pochází. Nejstarší je gotický vévodský palác ze 14. až 15. století (nejpatrnější je pohled z Place des Ducs), Vévodská kuchyně (Cour de Bar) a dvě věže (středová hranolová věž Filipa III. Dobrého a „věžičková“ věž Bar). Většina současných budov však byla postavena teprve v 17. a 18. století a vidíme je dnes v klasicistním stylu. Průčelí Muzea výtvarných umění pak vzniklo - na místě kaple Sainte-Chapelle, zničené roku 1802 – dokonce až ve století 19. A pro kompletaci historického vývoje paláce je nutno ještě doplnit, že zde ve 3. století stávala galsko-římská pevnost, kterou až někdy v 9. století nahradil jednoduchý vévodský hrad. Věž Bar byla zřejmě součástí již této stavby. V roce 1365 přichází velká přestavba do podoby – na tu dobu naprosto přepychového – paláce, ke kterému v polovině 15. století přibyde nové průčelí, slavnostní sál a zmíněná kuchyně z roku 1433.

A nyní si prozradíme něco o hlavních částech dijonského palácového komplexu.

věž Bar
věž Bar  •  Foto: markyz63

Věž Bar byla vybudována v letech 1365 až 1370. Jedná se o třípatrovou obytnou věž s velkými místnostmi, vybavenými krby. V přízemí se nachází někdejší kapitula Sainte-Chapelle a pozdější vězení krále Reného z Anjou. Věž Filipa Dobrého (la Tour Philippe le Bon) je mladší a pochází z let 1450 až 1455. Původně se jí říkalo Terasová věž, je vysoká 46 metrů a dodnes dominuje celému centru města. Má půdorys mírně zakřiveného lichoběžníku a je součástí severního průčelí. Nejzajímavější sál věže se nachází v jejím nejvyšším patře (elegantní obrovský krb a krásná okna). Šnekovité schodiště je bohatě zdobeno motivy vinné révy, akantových listů vévodských emblémů a zakončuje ho sloupec, na kterém spočívá jemná žebrová klenba. Zmíněna již byla také Sainte Chapelle, slavná soukromá kaple burgundských knížat, umístěná ve východním křídle paláce. Do kaple byl v roce 1454 umístěn zázračný obraz zkrvaveného Krista a její průčelí ozdobily práce z dílny Clause Slutera. Od roku 1432 je při kapli zřízena škola a kapitula se 24 kanovníky. Ještě v roce 1794 slouží Sainte-Chapelle jako pokladnice, aby byla o osm let později zničena.

Za pozornost stojí jistě také Místnost stráží (La Salle des Gardes) tedy velký palácový pokoj, vybudovaný za Filipa Dobrého v letech 1450 až 1455. Nachází se v I. patře a jeho současná podoba pochází z 18. století. Sál je 18 metrů dlouhý a 9 m široký i vysoký. Byl využíván při velkých burgundských svátcích a jeho součástí je Ochoz pro hudebníky a velký krb. Původní sál byl zničen při požáru v roce 1503 a poté byl přestavěn při příležitosti návštěvy krále Jindřicha II. v roce 1548. Volně přístupná – a tedy hojně navštěvovaná – je také Vévodská kuchyně (Cuisines Ducales), která byla do současné podoby přestavěna rovněž za Filipa Dobrého, tentokrát však v letech 1430 až 1435. Jedná se o velkou čtvercovou místnost s dvojitými komíny. Jedna ze stěn je otevřena velkými okny. Část kuchyně byla, bohužel, zničena v roce 1853. Následuje palác stavů z konce 15. století, který byl původně sídlem burgundských guvernérů a místem pobytu královských návštěv. Svůj „stavovský titul“ získal v roce 1679.

Palác burgundských vévodů obklopuje trojici nádvoří. To centrální se otevírá do rozlehlého náměstí Osvobození, boční nádvoří, obklopená levým a pravým palácovým křídlem, se nazývají Flóra (podoba z let 1773-1780) a Bar (1365 - 1370). V průběhu 17. a 18. století prošel dijonský Palác vévodů a stavů významnou klasicistní přestavbou při zachování původního gotického rozložení komplexu. Tuto přestavbu vedl dvorní architekt Ludvíka XIV. Zajímavá je také historie někdejšího Královského náměstí (la place Royale). Do roku 1681 se přitom jednalo o jednoduché náměstíčko. Teprve v letech 1686 až 1692 byly zbořeny mnohé budovy kolem náměstí a ke slovu se dostal královský architekt Jules Hardouin-Mansart. Součástí náměstí se stala i bronzová jezdecká socha Ludvíka XIV. od pařížského sochaře Étienne Le Hongreho, která byla slavnostně odhalena v roce 1725. Ta se o sedm desetiletí později znelíbila revolucionářům a byla rozbita. To už byl palác přejmenován na Národní dům.

Na závěr si tedy ještě představme ve zkratce alespoň ty nejzajímavější interiérové prostory paláce a jejich současné „funkční zařazení“.

Sál Flóra v podobě z roku 1786 je místem, kde se v minulosti konaly palácové slavnosti, a zdobí jej zobrazení slavných bitev princů z rodu Condé. Později sál sloužil škole výtvarného umění a od roku 1831 se stal součástí dijonské radnice. Nachází se v západní části paláce a dnes bývá nejčastěji využíván jako koncertní sál. Slavnostní stavovské Gabrielovo schodiště bylo postaveno v letech 1731 až 1738. Jeho autorem je královský architekt Jacques Gabriel. Kaple vyvolených (Chapelle des Élus) byla postavena ve stylu rokaj mezi lety 1738 a 1739, tedy za vlády Ludvíka XV. I podoba této kaple je dílem Jacquese Gabriela, který přebudoval původní stavbu Pierre le Mousseuxe.

Modernější záležitostí je např. Telegrafní místnost, která byla zřízena v 6. patře věže Filipa Dobrého. Od roku 1809 pak získává část palácového komplexu město Dijon, které získá císařským výnosem v roce 1831 i zbytek budovy a zřídí zde radnici. Již v roce 1765 zde François Devosge otevře svou bezplatnou veřejnou školu kreslení. Z té se později vyvine muzeum, které je veřejnosti zpřístupněno v srpnu roku 1799. Dijonské Muzeum výtvarných umění (Musée des Beaux-Arts de Dijon) tady sídlí dodnes a patří k nejlepším muzeím svého druhu v celé Francii. A přesto, že zde jsou k vidění mnohé umělecké skvosty, v čele se sarkofágy vévodů Filipa II. (Philippe le Hardi) a Jana I. (Jean sans Peur), které sem byly nainstalovány (Salle des Gardes) v roce 1827. A tím byl vlastně položen základ k otevření expozice středověku, zaměřené na historii a specifika Burgundska, resp. Dijonu. Prostory muzea pak byly renovovány a rozšířeny v letech 2008 až 2012. Dnes se muzeum pyšní 150 tisíci návštěvníků ročně a téměř 5.000 m2 výstavních prostor. Zanedbatelný jistě není ani volný vstup do muzea.

V Paláci burgundských vévodů a stavů tak dnes sídlí dijonská radnice, včetně kanceláře starosty města, muzeum Musée des Beaux-Arts de Dijon, výtvarná škola (L'école des Beaux-Arts), městský archiv a kancelář turistického informačního centra. Asi proto tento komplex zařadil autor článku do kategorie zámek, kterému se podobá nejvíce.

Poslední aktualizace: 17.3.2016
Nadmořská výška:
248 metrů nad mořem
Dijon - Palác burgundských vévodů (Palais des ducs et des états de Bourgogne) na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dijon - Palác burgundských vévodů (Palais des ducs et des états de Bourgogne)

Dijon, perla Burgundska
Dijon, perla Burgundska
Město
hodnoceni 10/10
Přibližně 150-tisícové burgundské město Dijon je pozoruhodnou sou…
0.2km
více »
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Ve druhé části pozdně letního francouzského cestopisu zůstaneme v…
0.2km
více »
Dijon – Muzeum výtvarných umění  (Musée des Beaux-Arts)
Dijon – Muzeum výtvarných umění (Musée des Beaux-Arts)
Muzeum
hodnoceni 10/10
Musée des Beaux-Arts de Dijon je regionálním muzeem, které patří …
0.2km
více »
Dijon 2010 část 3.  - Víno, bez vína, k vínu, vidím víno,  o....atd......
Dijon 2010 část 3. - Víno, bez vína, k vínu, vidím víno, o....atd......
Cestopisy
Francie je několikanásobně větší, než naše malinká republika a tak jistě…
0.2km
více »
Dijon – Sál stavů  (la Salle des États)
Dijon – Sál stavů (la Salle des États)
Zámek
hodnoceni 10/10
Jestliže můžeme Palác burgundských vévodů označit bez uzardění za …
0.2km
více »
Dijon – palác Maillard  (Maison Maillard)
Dijon – palác Maillard (Maison Maillard)
Zámeček
hodnoceni 10/10
Palác Maillard by mohl být na mnoha místech Evropy považován za – sice velmi krásnou a zdobnou, ale – poměrně běžnou renesanční palácovou stavbu.…
0.2km
více »
Dijon – palác Aubriot  (Hôtel Aubriot)
Dijon – palác Aubriot (Hôtel Aubriot)
Zámeček
hodnoceni 8/10
Stavby tohoto typu bývají ve Francii sice označovány podobně jako radnice, tedy hôtel, ale jedná se v podstatě o něco mezi palácem, zámečkem nebo…
0.3km
více »
Dijon - kostel sv. Jana  (église Saint-Jean)
Dijon - kostel sv. Jana (église Saint-Jean)
Kostel
hodnoceni 10/10
Za jednu z nejzajímavějších dijonských sakrálních památek můžeme …
0.3km
více »
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame  (Église Notre-Dame)
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame (Église Notre-Dame)
Kostel
hodnoceni 10/10
Návštěvník Francie musí občas získat dojem, že všchny zdejší kate…
0.3km
více »
Dijon - dům Millière  (Maison Millière)
Dijon - dům Millière (Maison Millière)
Měšťanský dům
hodnoceni 8/10
Burgundské město Dijon nejsou jen paláce vévodů a nádherné gotické kostely, ale také množství pozoruhodných památek „světských“, například docela…
0.3km
více »
Dijon - dům U Tří tváří  (Maison aux Trois Visages)
Dijon - dům U Tří tváří (Maison aux Trois Visages)
Měšťanský dům
hodnoceni 10/10
Hlavní město Burgundska Dijon se může pyšnit výskytem mnoha pozor…
0.3km
více »
Dijon – kostel sv. Štěpána  (Eglise Saint-Etienne)
Dijon – kostel sv. Štěpána (Eglise Saint-Etienne)
Kostel
hodnoceni 8/10
Za nesporně zajímavou, ale také poměrně atypickou, historickou pa…
0.3km
více »
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu  (La Moutarderie Edmond Fallot)
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu (La Moutarderie Edmond Fallot)
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Pánové Š+G by jistě použili příměru, že hořčice patří k burgundsk…
0.4km
více »
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Jenom vyjmenovat všechny zajímavé dijonské památky, umístěné údaj…
0.4km
více »
Dijon – kostel sv. Filiberta  (L’église Saint-Philibert)
Dijon – kostel sv. Filiberta (L’église Saint-Philibert)
Kostel
hodnoceni 10/10
Dijonský kostel Saint-Philibert sice již dávno neslouží svému…
0.4km
více »
Dijon – palác Hôtel de Vogue
Dijon – palác Hôtel de Vogue
Zámeček
hodnoceni 8/10
Jednou z méně známých památek, které by návštěvník burgundského D…
0.4km
více »
Dijon – kostel Archanděla Michaela  (Église Saint-Michel)
Dijon – kostel Archanděla Michaela (Église Saint-Michel)
Kostel
hodnoceni 10/10
Jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších sakrálních památek v ce…
0.4km
více »
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského  (Cathédrale Saint-Bénigne)
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského (Cathédrale Saint-Bénigne)
Chrám
hodnoceni 10/10
Mnohý návštěvník krásného burgundského města Dijon má to štěstí, …
0.5km
více »
Dijon – Vítězný oblouk  (Porte Guillaume)
Dijon – Vítězný oblouk (Porte Guillaume)
Památník
hodnoceni 8/10
Vítězný oblouk patří ve Francii všeobecně mezi památky oblíbené a…
0.5km
více »
Dijon – poštovní palác Grangier  (Hotel des Postes)
Dijon – poštovní palác Grangier (Hotel des Postes)
Dům, budova
hodnoceni 8/10
V burgundském městě Dijon najdeme také několik velice zajímavých a…
0.5km
více »
Dijon – náměstí Darcy  (Place Darcy)
Dijon – náměstí Darcy (Place Darcy)
Náměstí
hodnoceni 10/10
Francie je mnohdy zemí protikladů, a tak se nelze divit, že v jej…
0.6km
více »
Dijon – fontána a památník Sadi Carnota na náměstí Republiky  (Place de la République)
Dijon – fontána a památník Sadi Carnota na náměstí Republiky (Place de la République)
Památník
hodnoceni 8/10
Na okraji historického centra burgundského města Dijon najdeme rozlehlé ná…
0.8km
více »
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Cestopisy
Cesta z východofrancouzského Dijonu do Prahy se dá naplánovat všelijak.…
0.9km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 7 - Maison Mailllard
Dijon - Soví zastavení č. 7 - Maison Mailllard
Dům, budova
Zastavení č. 7 na Naučné stezce Dijonem nás přivede k Maison Maillard.…
1.6km
více »
Dijon - Věžní hodiny Jacquemart
Dijon - Věžní hodiny Jacquemart
Zajímavost
Hodiny na Věži Notre Dame v Dijonu byly vyrobeny v roce 1383 a byly věnovány Dijonu za podporu při tažení do Flander. Na hodinách…
1.6km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 6 - Place Francois Rude
Dijon - Soví zastavení č. 6 - Place Francois Rude
Chodník, naučná stezka
Náměstí Place Francois Rude vzniklo v roce 1904 po stržení starého bloku domů. Bylo pojmenováno po rodokákovi z Dijonu - sochaři…
1.6km
více »
Navštivte školu,  kde studoval Eiffel i Voskovec - Lyceé Carnot v Dijonu
Navštivte školu, kde studoval Eiffel i Voskovec - Lyceé Carnot v Dijonu
Tipy na výlet
Když se budete toulat Francií, určitě nesmíte minout Dijon - místo známé…
1.6km
více »
Dijon a okružní turistická stezka
Dijon a okružní turistická stezka
Chodník, naučná stezka
Pokud budete chodit Dijonem, uvidíte na chodnících značku sovy. Jde o turistickou Naučnou stezku městem, která vás provede po…
2km
více »
Dijon - Jardin de l´ Arquebuse (Botanická zahrada)
Dijon - Jardin de l´ Arquebuse (Botanická zahrada)
Zahrada
Jardin de l´ Arquebuse nebo-li v lidové řeči obyvatelů Dijonu - Botanická…
2.3km
více »
zavřít reklamu