Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Palác Maillard by mohl být na mnoha místech Evropy považován za – sice velmi krásnou a zdobnou, ale – poměrně běžnou renesanční palácovou stavbu. V burgundském Dijonu se na to však musíme dívat trošku jinak. Jsme ve Francii a ta si nikdy s tímto stavebním slohem zase až tak moc „nepotykala“. V tomto případě jde o skutečný unikát, který přišel „na světlo boží“ v roce 1561 a zásluhou architekta Huguese Sambina. Své jméno obdržel palác od svého původního majitele, někdejšího dijonského starosty Jeana Maillarda, a najdeme ho na adrese Rue des Forges č. 38. A hned na úvod si ještě můžeme prozradit, že palác je od roku 1989 francouzskou historickou památkou, od roku 2015 je také památkou UNESCO (byť pouze jako součást „starého“ Dijonu).
Nejen v naší domovině (koneckonců s tímto označením pro tuto stavbu se můžeme setkat také ve Francii) bychom tento palác možná nazvali zámečkem nebo panským sídlem, ale v každém případě se jedná o jeden z nejpozoruhodnějších „domů“ v celé oblasti Côte-d´Ór. Cenný je tento objekt zejména díky velice zdobné a vzácné přední fasádě. Architekt Sambin, který byl současně také sochařem, tesařem, rytcem i grafikem – zkrátka plnohodnotným renesančním umělcem - je autorem i této výzdoby (lví hlavy, vázy, girlandy, květy, palmové i akantové listy apod.), která mnohdy dokonce připomíná podstatně mladší secesi. Na počátku 20. století byl palác rekonstruován a v jeho přízemí byl otevřen obchod s luxusními dřevěnými doplňky.
Hugues Sambin je také tvůrcem výzdoby palácového nádvoří, včetně schodiště a atlantského sloupoví, které vzniklo v roce 1565 a údajně má připomínat Atlanťany z jeskyně u zámku Fontainebleau. A za zmínku stojí také fakt, že s tímto krásným renesančním objektem přímo sousedí podstatně starší palác Aubriot.