Loading...

Dřevěné sochy v Radouni

Turistické cíle Socha

V centru Radouně mezi kaplí sv. Floriána z roku 1767 a bezejmenným přítokem Obrtky se již ode dávna nacházelo stromoví, přinejmenším tu existovalo již v 18. století, ale třeba z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 to není vůbec vidět (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), více je to k zaznamenání až v indikační skice stabilního katastru z roku 1843 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=LIT432018430), kde je zmíněná kaple "obklíčena" stromořadím, přičemž všechna tato místa náležela tehdy obci. Zda se již tehdy jednalo o jasany jako v pozdějších dobách není úplně jasné, ale vzhledem k věku některých zde ještě před nedávnem stojících stromů se tak dá přinejmenším uvažovat. Jejich stav však byl s dlouhými lety jejich existence poznamenán různými vichřicemi, ale zejména chorobami, takže se nakonec rozhodlo o jejich skácení, k čemuž došlo počátkem roku 2010.

Někde by měli radost, že mají tolik palivového dřeva, ale v této obci šli jiným směrem. Jasanové dřevo se totiž hodí k řezbářským účelům, protože je velmi tvrdé, houževnaté a pružné. Ne nadarmo se z něho dělaly naše první "ski" čili lyže, sáně, topůrka a další potřebné věci, kde se dbalo na pevnost, kvalitu a zejména výdrž. Právě na to si vzpomněli někteří zdejší občané, že by tohoto dřeva bylo škoda a že by se mohlo vrátit do návesního parčíku v jiné formě. Jednalo se zejména o občanské sdružení "Radouňské baby", jež de facto vychází z před mnoha lety vzniklé místní organizace Českého svazu žen a snaží se probouzet a stále udržovat zájem o dění a život na vsi, zlepšovat mezilidské vztahy a v neposlední řadě se starat o vzhled obce. Prostě, když budou lidé k sobě vstřícní, milí a budou si pomáhat, bude se jim žít mnohem krásněji a projeví se to i na ostatních věcech okolo.

Jakousi vůdčí roli v předem zmíněném plánu měla Hana Havířová, která spolu s ostatními došla k závěru, že nejlépe by bylo osadit místa po skáceném stromoví sochami z jejich dřeva. Protože skončily právě díky chorobě a svému věku (viz https://szkt.cz/clanky-casopisu/nove-poznatky-o-odumirani-jasanu), symbolicky to připomínalo lidský osud, takže by bylo nejlepší ztvárnit v dřevořezbách životní cyklus člověka, který byl nazván jako "Cesta životem - podej mi ruku, podám ti svou". Osloven byl řezbář David Fiala z Krabčic (viz https://rezbarstvi-fiala.webnode.cz), jenž je známý svou tvorbou po celém širém okolí. Problémem se však zprvu staly finance, protože nejprve byl osloven krajský úřad, zda by nevypomohl nějakou dotací, protože celkové náklady na osmero plastik bylo vyčísleno na 200 000 Kč, což je pro malý vesnický spolek a na místní poměry velká částka. Nakonec se však z kraje ničeho místní nedočkali, resp. z fondu hejtmanky Jany Vaňhové za ČSSD, jež působila v této funkci v letech 2008-2012.

S finanční pomocí tak nakonec přišlo vedení města Štětí (viz https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/radounske-baby-si-prosadily-alej-soch-200828), pod které Radouň spadá. Díky tomu byly sochy v říjnu 2011 dokončeny a k jejich slavnostnímu představení došlo 5. listopadu 2011 za doprovodu hudebního uskupení Upanišády. Od té doby se tedy vypínají tyto plastiky ve svém "bývalém položení", kdy ještě rostly jako stromy a symbolicky připomínají lidem to, že i jejich život je vymezen na určitou dobu a neměli by si ho zbytečně ničit různou zlovůlí a jinými špatnými věcmi. Jsou jakýmsi zdviženým prstem, jenž to má připomínat současníkům i jejich následovníkům, i když mnohem krásněji než jen nějaké slovní mravokárectví. Můžeme si tedy jen přát, aby vhodnou údržbou zde tyto plastiky vydržely co nejdéle a nebylo nikoho, kdo by zlou rukou chtěl poškodit tato díla. A jestli budete mít někdy těmito místy cestu, sami zhlédněte, jak tyto sochy vypadají. Podle mne to stojí za to!
Poslední aktualizace: 1.5.2024
Dřevěné sochy v Radouni na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dřevěné sochy v Radouni

Radouň u Štětí
Radouň u Štětí
Tipy na výlet
Projíždíte-li malou obcí Radouň nedaleko od průmyslového Štětí, doporučuji…
0.2km
více »
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple
Podle pověsti se v těchto místech na rozcestí tolika cest nacházela dřevěná Boží muka, ale v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a…
0.2km
více »
Radouň (Štětí)
Radouň (Štětí)
Městská část
Ohledně tohoto zajímavého pojmenování pro obec, jejíž katastr byl osídlen…
0.3km
více »
Přírodní památka "Radouň"
Přírodní památka "Radouň"
Fotogalerie
Toto chráněné území bylo vyhlášeno Okresním národním výborem v…
0.7km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Židovský hřbitov na severozápadním okraji obce byl založen v roce 1789…
0.7km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Uvádí se, že zdejší židovská náboženská obec vznikla až v 18. století (uvádí se rok 1780), kdy sem přišli první Židé, ale když se po…
0.7km
více »
Ovocná alej u Radouně
Ovocná alej u Radouně
Odpočinkové místo
Cesta těmito místy vedla již ve středověku a jejím úkolem bylo spojovat…
0.9km
více »
Skály s reliéfy u Radouně
Skály s reliéfy u Radouně
Fotogalerie
Zdejší širá krajina bývá nazývána jako Dubská plošina nebo Polomené hory,…
1.2km
více »
Zámek v Chcebuzi
Zámek v Chcebuzi
Zámek
Na místě současného zámku se nacházela původně tvrz. Kdy však vznikla, tak…
1.7km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel
Někteří autoři uvažují o tom, že původní chrám Páně mohl být založen již koncem 10. století za knížete Boleslava II., protože sama v…
1.8km
více »
Chcebuz (Štětí)
Chcebuz (Štětí)
Městská část
Stejně jako u mnoha dalších pojmenování našich měst a obcí, tak i zde bude…
1.8km
více »
Brocno (Štětsko)
Brocno (Štětsko)
Vesnice
Brocno Brocno je malá obec s 229 obyvateli leží asi 6 km severovýchodně…
3.1km
více »
Brocno
Brocno
Zámek
Popis zámku: Obec Brocno neleží na žádném hlavním tahu. Od Štětí je…
3.2km
více »
Štětí - Kaple sv. Antonína Paduánskeho
Štětí - Kaple sv. Antonína Paduánskeho
Kaple
Počas prechádzky mestom Štětí ležiacom na pravom brehu rieky Labe som si pozrel dve kaplnky, jednou z nich bola kaplnka zasvätená sv. Antonínovi Paduánskemu, patrónovi napríklad…
3.2km
více »
Štětí
Štětí
Fotogalerie
Když se řekne Štětí, tak lidem ze zbytku republiky na mysli vytane pouze…
3.3km
více »
Labská stezka Českým středohořím, úsek Štětí - Hřensko
Labská stezka Českým středohořím, úsek Štětí - Hřensko
Trasa
Labská cyklostezka, úsek Štětí až Hřensko. Výlet dlouhý…
3.4km
více »
Štětí
Štětí
Město
Štětí je město s 10 000 obyvateli, které leží na pravém břehu Labe, s…
3.5km
více »
Štětí -Papírový parník, lodička u kina
Štětí -Papírový parník, lodička u kina
Kašna
Štětí, mesto ležiace na pravom brehu rieky Labe je známe hlavne dlhoročnou…
3.6km
více »
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Ostatní
V dubnu2019 se začal opravovat most vedoucí ze Štětí do…
3.6km
více »
Štětí - Kostel sv. Šimona a Judy
Štětí - Kostel sv. Šimona a Judy
Kostel
Najstaršou sakrálnou pamiatkou mesta Štětí na pravom brehu rieky Labe je rímskokatolický farský kostol sv. Šimona a Judy, kostol je z obdobia konca 18. storočia. Prvý kostol v…
3.6km
více »
zavřít reklamu