Droždín-místní část Olomouce
Turistické cíle • Památky a muzea • Panský dvůr
Obec Droždín je místní částí Olomouce asi 5 km sv od Olomouce pod Svatým Kopečkem. Silnice Na Svatý kopeček v zatáčce probíhá nad horní části Droždína. Je zde městská Doprava a do vedlejší 1 km vzdálené obce Samotišek vede z Olomouce nová cyklostezka. „Dolní“ i „horní“ dvůr-zámeček, najdete na návsi vedle obchodu, nebo také za školou u rybníka.
Panský dvůr v Droždíně byl pravděpodobně již na počátku 13.stol., neboť kolem r.1260 koupil hradišťský opat Robert od droždínského vladyky Předbora svobodný dvůr v Droždíně a v Radíkově.Droždín byl v té době rozdělen mezi několik zemanů. Vedle „horního“ dvora byl v Droždíně i „dolní“ svobodný dvůr. Z r.1280 je zpráva o sporu mezi klášterním hradiskem, který vlastnil „horní“ dvůr a kapitulou o hranicích pozemků v Samotiškách a Droždíně. V r.1382 se řešil spor mezi vladykou Ješkem z Droždína a Vojslavem z Hostkovic. V průběhu 15.stol., za husitských válek a za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem, bylo klášterní hradisko několikrát zničeno a znovu obnoveno a jeho majetek dělen. Droždínský majetek získal Bernard ze Žerotína, který jej v r.1444 za náhradu vrátil opatu Mikuláši Kobíkovi. V r.1587 koupili jezuité v Droždíně tři usedlosti, z nichž jedna byla vladycká. V r.1656 byl v Droždíně velký Klášterní dvůr a malý zemanský dvůr. V r.1660 byl již celý Droždín v majetku hradišťských opatů. Z budov „horního“ dvora zůstal jen zámeček a stodola. Ostatní budovy byly rozbořeny a uklizeny. Droždínský dvůr patřil k největším Klášterním dvorům. Při parcelaci pozemků v r.1788 byl z „horního“ dvora vytvořen zbytkový statek, který koupil v r.1815 Renotiére-Kriegsfeld, jehož potomci žijí dodnes v Olomouci.
V první pol.17.stol. se připomíná „dolní“ dvůr, který koupil v r.1660 opat Tomáš II. Olšanský od Václava Stařínského z Bítkova za 1100 zlatých. Ten jej získal zpustošený po třicetileté válce od Alkexandra Vinarského. Po dvou letech opat Tomáš II. prodal zemanský dvůr za 2000 zlatých Janu Syllarovi, služebníku olomouckého kanovníka Orlíka s tím, že se stane klášterním poddaným a bude vykonávat roboty. Klášterní hradisko se stalo vlastníkem celého Droždína a v Droždíně již nebyl žádný svobodný vladyka. Budovy „dolního“ dvora se nacházejí v sousedství „horního“ dvora, vedle zámečku a jsou dosud zachovány. V r.1738 byl na místě staršího ovčince vybudován klášterem nový rozsáhlý ovčinec s menším obydlím a o rok později větší obytná budova. Po provedené parcelaci v r.1788 zůstalo mnoho orné půdy a pastvin nerozděleno a tak byly utvořeny zbytkové statky. Zbytkový statek při „dolním“ dvoře koupil v r.1815 pan Heinz. R.1826 koupil droždínský statek s dalším zbožím Filip Ludvík Saint-Genois a od jeho syna Mořice v r.1879 Jan z Lichtenštejna. Nyní je v soukromém majetku a bohužel větší budova s věžičkou je v dosti špatném stavu.