Sv. Kopeček u Olomouce jinak
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Zvu vás k návštěvě Sv. Kopečku u Olomouce a nabízím trochu netradiční pohled na známé poutní místo. Když se vydáte k chrámu od autobusové zastávky, minete krásné barokní sousoší Sv. Jana Nepomuckého. Jde o dílo, které je přisuzováné dvěma autorům. A to J. A. Heinzovi z let 1740-1745 a sochařovi Jahannu Sturmerovi z roku 1724. Ať již autorem byl kterýkoliv z nich nebo snad někdo jiný, pak se zadívejte na vyobrazení na sousoší. Celé bylo rekonstruováno v roce 2013 a myslím, že hodně zdařile, posu´dte sami.
Za čím jedeme?
Celkové dílo je vysoké 545 cm a je z maletínského pískovce. Ze stejného druhu kamene, z jakého je vytvořen Sloup Nejsvětější Trojce na Horním náměstí v Olomouci, který je zapsán v UNESCO. První písemná zmínka o pískovcových lomen na západ od obce Maletín pochází z roku 1570. Pískovec se zde však těžil pravděpodobně již mnohem dříve. Byl odsud odebírán veškerý kámen pro stavby v Olomouci, protože obec byla v držení olomouckých biskupů. Maletín najdeme v kopcích Mírovské vrchoviny nad údolím říčky Mírovky. V současnosti jsou lomy zakonzervované a převážně zatopené. Pro turisty je známá rekreační oblast Svojanov.
Zpět však k našemu sousoší. Ve středu objektu stojí Sv. Jan Nepomucký v nadživotní velikosti 240 cm a stojí na římse se třemi hlavičkami andělů. Na podstavci jsou reliéfy ze života světce. První obrázek vyobrazuje zpověď královny Žofie, manželky Karla IV. Na druhém je Jan Nepomucký při mučení, kdy neprozradil královi zpovědní tajemství. Třetí relief zobrazuje svržení Jana z kamenného mostu do řeky na králův rozkaz. K události došlo 20. března 1393. Na sousoší najdeme ještě letopočet RE 1898, což je datum jeho renovace v 19. Století.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pro dokonalý gurmánský zážitek máte na Kopečku více možností. Namátkou restaurace Na schodech, U Macků nebo Archa. Poslední zmiňovaná je u ZOO a posezení je v ní opravdu výjmečné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Čas u sousoší jsme strávili delší, zopakovali jsme si část našich dějin a místopis. Příjemné zjištění, že i na úplně známém místě najdeme něco neznámého.
Ostatní informace
Sousoší Sv. Jana Nepomuckého můžete navštívit ve které koliv roční době a samozřejmě zdarma.