Olomouc - Svatý Kopeček - bazilika a naučná stezka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Letošní dovolenou jsme zaměřili na návštěvu rozhleden a ochutnávku piv z minipivovarů. Na pár dnů jsme se zastavili u příbuzných v Přerově. Jeden den však věnujeme návštěvě Olomouce. Jezdíme tam často, ale tentokrát tam máme domluvenou schůzku s našimi kamarády, se kterými jsme se seznámili na dovolené v Irsku. Místo z rozhledny se podíváme na město ze Svatého Kopečku a pivovarů je tam několik.
Za čím jedeme?
Svatý Kopeček leží cca 10 km severovýchodně od centra města Olomouc, od r. 1974 je jeho městskou částí. Do té doby to byla samostatná obec, kde se r. 1896 narodil národní umělec – malíř Karel Svolinský, kde r. 1921 napsal svoji báseň Svatý kopeček Jiří Wolker, který si toto místo velice oblíbil a často se sem vracel. Tady zemřel a zde je i pohřben malíř Jindřich Lenhart – na hrobě má nápis „Zde zemřel malíř, jenž miloval tento kraj“. Tady byla r. 1952 založena zoologická zahrada. Dostanete se sem z města autobusem městské hromadné dopravy č. 11.
Ještě v 17. století zde byly hluboké lesy, uprostřed kterých nechal v letech 1629 – 1632 postavit olomoucký měšťan Jan Andrýsek malou kapličku, kterou zasvětil Panně Marii. Bylo to v době třicetileté války a kaplička se brzy stala místem trpících lidí, kteří se sem chodili modlit. Bohužel r. 1643 ji švédské vojsko pobořilo. Když se Olomouc i okolí částečně vzpamatovalo z hrůz třicetileté války, pustili se řeholníci z nedalekého kláštera Hradisko na pokraji Olomouce do obnovy kaple. Obnova trvala od r. 1650 do r. 1660 a hned se obnovily návštěvy věřících, jejichž počet neustále rostl.
Proto zde byl v letech 1669 – 1679 postaven barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie a budova proboštství, které spadalo pod premonstráty na Hradisku. Kolem r. 1700 toto poutní místo navštívilo více než 120 tisíc poutníků. Již v letech 1714 – 1721 byl kostel doplněn o dvě boční křídla. R. 1748 význačnost místa potvrdila i Marie Terezie, která sem přijela s manželem. Koncem 18. století byl zrušen klášter Hradisko a chrám Navštívení Panny Marie se r. 1785 stal farním kostelem, pod který spadala řada přilehlých obcí.
Ke konci 2. světové války byl kostel těžce poškozen. Byl však během pár let opraven. Dne 21. května 1995 navštívil kostel na Svatém Kopečku papež Jan Pavel II., který kostelu udělil čestný titul Bazilika minor. Dne 17. května 2015 – k 20. výročí jeho návštěvy - sem byl umístěn relikviář s jeho krví.
Chrám je dominantou severovýchodně od Olomouce – je ho vidět ze širokého okolí.
My jsme sem přijeli autem a zaparkovali na neplaceném parkovišti při silnici směrem na Radíkov. Vydali jsme se po žluté do Radíkova a dál po naučné stezce Svatý Kopeček. Na stezce, která vede převážně po lesních cestách, se dozvíte informace o zdejší přírodě i o historii tohoto území. Samotná naučná stezka není okružní, je dlouhá 7 km a je na ní 9 zastavení, vede od ZOO do Radíkova. Pomocí tras značených turistickými značkami se z ní nechá udělat okružní trasa – pak je cca 9 km dlouhá (z Radíkova po žluté na rozcestí Svatý Kopeček – MHD a dál např. po červené k rozcestí Svatý Kopeček ZOO). Naši kamarádi nám trasu ještě prodloužili – dovedli nás na jejich oblíbená místa, takže jsme tam nachodili prý asi 15 km. Pro chlapy byla zajímavá pevnost Fort č. II Radíkov z let 1871 – 1876. Byla to poslední pevnost na našem území a také unikát, protože žádná podobná pevnost zde nebyla realizována. Kudy jsme přesně chodili, to nemohu popsat. Cestiček je tam poměrně dost. A každopádně je tam hezky.
Samozřejmě jsme ještě došli k bazilice, prohlédnout si již poněkolikáté její interiér a také se podívat přes Olomouc do širokého okolí. Od ní je vidět historická poutní alej, která vede od kláštera Hradisko a je doplněna kapličkami a sochami. Je chráněna jako nemovitá kulturní památka České republiky.
Kamarád nás chtěl překvapit a pozvat na pivo, které se vaří přímo na Sv. Kopečku, ale točí v restauraci U Kameňa v Holubově ulici. Jenže byl pátek a po sezóně, takže hospůdka i penzion byly zavřené. A jinde ho snad ani netočí. Naštěstí v Olomouci je víc minipivovarů. Odvezli jsme tedy auto domů a dál vyrazili pěšky. Ale to už je zase jiná kapitola, která je věnována i minipivovarům v Olomouci.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na Svatém Kopečku je několik restaurací, v sezoně je otevřena i řada stánků s občerstvením. Takže hlady, ani žízní zde určitě strádat nebudete. My jsme se najedli až o něco později v Olomouci.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bazilika na Svatém Kopečku, to je prostě něco úžasného, i ty rozhledy. Tentokrát jsme si užili i okolí. Takže všechno fakt super.
Ostatní informace
Bazilika je otevřena denně od 8:30 do 17 hodin, jen v pondělí odpoledne je zavřeno. Na prohlídky se nesmí v době konání bohoslužeb. Ty si mohou zajistit v libovolný čas i skupiny poutníků. Pokud byste chtěli v bazilice fotit nebo filmovat, tak jen se souhlasem Strahovského kláštera, pod který bazilika patří.