Dürnstein – klášter augustiniánů aneb vztyčený Boží prst (Stift)
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Dolnorakouské městečko Dürnstein dnes již sice neobývá ani tisícovka duší, ale jedná se o jedno z nejvýznamnějších turistických lákadel v zemi našich jižních sousedů. Modrá klášterní věž je dokonce jedním ze symbolů a nejfotografovanějších objektů Wachau. Na seznamu kulturního dědictví UNESCO se Boží prst – tedy věž klášterního kostela - objevil i s městečkem v roce 2001, a to bez ohledu na to, jestli tímto prstem Nejvyšší lidem hrozí nebo ukazuje něco zcela jiného. V každém případě se jedná o místo nesmírně půvabné, které obklopují rozlehlé vinice a kde se můžeme setkat s neuvěřitelným množstvím pozoruhodných historických památek. Však se také jedná o místo, které bylo osídleno již v 9. století a název Dürnstein používá od roku 1192. Město Dürnstein je však poprvé uváděno až koncem I. poloviny 14. století.
„Novodobá“ historie Dürnsteinu se přitom začíná psát už někdy na přelomu 13. a 14. století, kdy zde byl založen klášter klarisek, kolem kterého vyrostlo o půl století později samotné město. Na přelomu 15. a 16. století pak převzali tento klášter augustiniáni. Nový výstavný barokní klášterní komplex zde byl vystavěn v letech 1710 až 1740. Na celkové podobě barokního kláštera se podílelo několik významných architektů své doby. Uváděni bývají nejčastěji Joseph Munggenast coby realizátor a Jakob Prandtauer s Matthiasem Steinlem, jako autoři projektu. Hlavní zásluha na přestavbě kláštera je ovšem připisována tehdejšímu proboštovi Hieronymu Übelbacherovi. Klášter, který dnes slouží jako centrum pro mezinárodní setkávání, je stále v majetku augustiniánského řádu.
Věž je údajně uspořádána v teologickém programu. Je ozdobena vzácnými reliéfy křížové cesty a na její vrchol je umístěn kříž coby symbol vítězství Krista nad bezprávím a smrtí. Najdeme zde také čtyři obelisky a postavy Evangelistů. Celkově působí modro-bílá věž (jedná se o obnovené původní barvy) kolegiátnho kostela, která bývá považována za nejkrásnější a nejzdobnější barokní věž i jeden z vrcholů barokní architektury v celém Rakousku, jako by se jednalo o keramiku. V roce 1985 byla zahájena komplexní rekonstrukce dürnsteinského kláštera.
Samotný vrcholně barokní klášterní komplex v Dürnsteinu svými čtyřmi křídly obklopuje čtvercové nádvoří. Kolegiátní kostel se pyšní impozantním světlým interiérem. Klenby zdobí krásná práce císařského dvorního štukatéra Santina Bussiho s mnoha figurálními výjevy. Najdeme zde také asi stovku putti a zcela unikátní volně otočný svatostánek v podobě dřevěné zeměkoule, ozdobený 44 výjevy ze života Ježíše. Martin Johann Schmidt (Kremser Schmidt) vytvořil pro klášter v roce 1767 oltářní plátna sv. Moniky a sv. Kateřiny. V interiéru kláštera je za nejcennější považován oltář Carla Haringera s obrazem Johanna Schmidta (otec - již zmíněného - slavného „Kremser Schmidta), který je zřejmě také autorem kazatelny, a svatý hrob od Galli Bibienase. Ten svou podobou připomíní barokní divadlo.
Prohlídka kláštera Dürnstein je možná v období od 1. dubna do 31. října, a to každý den od 9:00 do 18:00 hod. Za 3.00 € je návštěvníkům umožněno vstoupit na klášterní nádvoří s krásným rokokově zdobným portálem, do klášterního chrámu, výstavních prostor a na vyhlídkovou Dunajskou terasu s balustrádou pod věží. Pokud si dopředu zarezervujeme komentovanou prohlídku, čeká nás za 5.00 € navíc prohlídka barokního kláštera a krypty.