Loading...

Evangelický kostel v Semonicích

Turistické cíle Kostel

17. října 1865 se uskutečnilo slavnostní svěcení zdejšího evangelického hřbitova, jež následovalo po vysvěcení místní školy. Obou akcí se zúčastnili oba superintendenti, Jan Veselý z Kláštera nad Dědinou a Jakub Beneš z Prahy. Samotný sbor však byl založen až 8. prosince 1867. Za prvního faráře byl zvolen 23. března 1868 Karel z Nagy, který se do obce přistěhoval 4. srpna téhož roku. Zasloužil se zejména o vybudování všech semonických evangelických budov. 28. června 1869 byla při církevní slavnosti položena dvojice základních kamenů k budoucímu chrámu, který byl budován podle návrhu významného libereckého architekta Gustava Sacherse. Zároveň byla budována i farní budova (ovšem podle plánů Josefa Valáška ze Smiřic), která byla dohotovena již roku 1870. V novém chrámu, který vyšel celkem na 21 132 zlatých, se první bohoslužby konaly až 28. ledna 1872.

Na další věci se muselo počkat několik let, protože tomu bránily finance. 22. října 1882 byly vytaženy na věž chrámu 3 zvony, z nichž 2 byly zrekvírovány v roce 1917. V září 1887 se v chrámu poprvé rozezněly varhany z konce 18. století, které Semonickým přenechal luterský sbor v těšínském Bílsku. O 2 roky později byly obstarány věžní hodiny. V roce 1925 byla provedena rekonstrukce objektu jaroměřským stavitelem Josefem Trnkou, ale již roku 1928 došlo k další opravě kostela, a to z toho důvodu, že sbor zakoupil 2 nové zvony do věže kostela, jež byly zavěšeny 21. října 1928. Tyto zvony však byly zabaveny německými okupanty v dubnu 1942. 6. dubna 2018 byl kostel prohlášen nemovitou kulturní památkou (viz https://pamatkovykatalog.cz/evangelicky-kostel-19819860).

Tento pseudorenesanční jednolodní kostel s hladkou okrovou fasádou je orientovaný ve směru severozápad - jihovýchod, kněžištěm je orientován k jihovýchodu. Na severozápadní vstupní straně je ukončen 33 m vysokou hranolovou věží s jehlancovou střechou, na jihovýchodní straně obloukovým odsazeným presbytářem. Hmota lodě je na nárožích zvýrazněná rizality se sedlovými stříškami orientovanými kolmo ke hřebeni hlavní sedlové střechy nad lodí. V severním a západním koutě mezi lodí a věží jsou hmotově nižší polygonální schodišťové rizality. Ve spodní části stavby je po celém jejím obvodu sokl vyzděný z pískovcových bloků završený profilovanou římsou. V přízemí jsou ve všech rizalitech ve zvýšené poloze vstupy s hranolovým kamenným ostěním. Ke vstupům vedou pískovcové schody, před některými jsou odbourány. V úrovni nadpraží vstupů a pod okenními parapety obíhá celý objekt profilovaná kordonová římsa z nažloutlého pískovce. Nad všemi vstupy je římsa obloukově vzedmutá, takže nad vstupy v rizalitech vytváří tympanony s dnes zaslepenými nadsvětlíky. Nad hlavním vstupem ve věži obíhá pískovcový portál s hladkou profilací. Nad tímto vstupem je na kordonové římse volutová konzola s kalichem. Nároží věže jsou zvýrazněna nárožními opěrnými pilíři završenými kamennými sedlovými stříškami. Všechna průčelí jsou završená břevnovím (kladím), které jej v přímé návaznosti obíhá. Násloupí kladí tvoří nízká pískovcová vyžlabená římsa s okapním nosem, vlys je hladký bez výzdoby, římsa kladí je zároveň korunní římsou. Nárožní rizality jsou nastaveny trojúhelnými štíty završenými rovněž korunními římsami, ve štítech jsou obloukově završené půdní větráky. Obloukově završená jsou i výškově obdélná okna do lodě s železnými rámy a olověnými vitrážemi – v každém průčelí včetně presbytáře tři. Nad vstupy jsou rozety vyplněné rovněž vitrážemi, lemované šambránami z nažloutlého pískovce. Výškově obdélnými obloukově završenými okny jsou osvětlená i schodiště v koutových rizalitech u věže. Věž je nad úrovní lodě kostela dvouposchoďová, završená pískovcovou korunní římsou a jehlancovou střechou. Obě poschodí jsou oddělené pravoúhle zalamovanou pískovcovou římsou. Ve spodní úrovni jsou čtvercová zrcadla s hodinovými ciferníky, v horní etáži obdélná zrcadla završená zubořezem a v nich jsou žaluziová zvonová okna.

Vnitřní prostor kostela je v kalvínském duchu velmi prostý, ale až obdivuhodně elegantní. Jeho nejvýraznějším prvkem je kazetový strop lodi. Dřevěné vnitřní vybavení pochází z většiny z období stavby kostela, jen část byla pořízena v následujícím století. Tvůrcem řady prací ze dřeva byl J. Lokvenc z České Skalice (1871). Varhany z roku 1887 dříve sloužily i k výcviku sbormistrů a varhaníků a tyto kursy pořádala Východočeská českobratrská evangelická pěvecká župa Blahoslavova. Uvnitř kostela se navíc nachází pamětní deska z roku 1928 se jmény členů semonického sboru, kteří padli v 1. světové válce nebo zemřeli na útrapy s ní spojené. 

Ve věži dnes visí díky válečným rekvizicím pouze 1 zvon z roku 1882 s hlavním nápisem na plášti: „POĎTE! NEB JIŽ PŘIPRAVENO JEST VŠECKO.“, jehož autorem je zvonař Peter Hilzer z Vídeňského Nového Města. Více o kostele i o sboru lze najít zde: https://semonice.webnode.cz. Ještě více se můžeme dozvědět z publikace „150 let Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Semonicích (1867- 2017)“, jež vyšla v roce 2017.
Poslední aktualizace: 2.1.2024
Evangelický kostel v Semonicích na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Evangelický kostel v Semonicích

Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks
Tipy na výlet
Vyrážíme na cca 28 km dlouhou cyklostezku spojující Hradec Králové,…
0.2km
více »
Labskou stezkou z Jaroměře do Smiřic
Labskou stezkou z Jaroměře do Smiřic
Tipy na výlet
Vlakem přijíždíme do Jaroměře, aby jsme se odsud vydali na nenáročnou…
0.4km
více »
Semonice - kostel Českobratrské církve evangelické
Semonice - kostel Českobratrské církve evangelické
Kostel
Sbor ČCE v Semonicích byl založen r. 1867. Zda se k tomuto roku datuje i…
0.6km
více »
Semonice - kostel sv. Markéty
Semonice - kostel sv. Markéty
Kostel
Kostel sv. Markéty v Semonicích je pro věřící, dle cedulky na vratech, otevřen každou druhou sobotu v měsíci. O historii kostela se…
0.7km
více »
Semonice (Jaroměř)
Semonice (Jaroměř)
Městská část
Podle lidových vyprávění nosí tato ves svoje pojmenování podle kupce a…
0.7km
více »
Zaniklá tvrz v Semonicích
Zaniklá tvrz v Semonicích
Tvrz
Semonice, malá ves, jež se nachází nedaleko Jaroměře, je obcí, u níž by se…
0.7km
více »
Kostel sv. sv. Markéty, panny a mučednice v Semonicích
Kostel sv. sv. Markéty, panny a mučednice v Semonicích
Kostel
Tento chrám pochází nejspíše z přelomu 13. a 14. století. V roce 1352 bylo odváděno 6 gr. papežského desátku. První zmínka o tomto k…
0.7km
více »
Pomník zemřelých ruských zajatců na pevnostním hřbitově u Rasošek
Pomník zemřelých ruských zajatců na pevnostním hřbitově u Rasošek
Pomník
Josefov vznikl jako pevnost, kterou sem poradil umístit Bedřich Veliký, ale po svém stoletém trvání byla citadela zrušena, protože s…
1.1km
více »
Pevnostní hřbitov u Rasošek
Pevnostní hřbitov u Rasošek
Hřbitov
V roce 1780 se začalo se stavbou josefovské pevnosti. V téže době bylo…
1.2km
více »
Josefov - vojenský hřbitov
Josefov - vojenský hřbitov
Hřbitov
Vojenský hřbitov u Josefova vznikl při stavbě Josefovské pevnosti v letech 1780 až 1787, jako jeden zprvních v Čechách byl založen…
1.3km
více »
Kamenný kříž v Černožicích
Kamenný kříž v Černožicích
Kříž
Tento kříž před domem čp. 168, který se původně nacházel v Čáslavkách (část obce Černožic, neplést s místní částí Dolan na okrese Ná…
1.3km
více »
turistické rozcestí Josefov - pevnostní hřbitov
turistické rozcestí Josefov - pevnostní hřbitov
Rozcestí
Turistické rozcestí Josefov - pevnostní hřbitov není v tomto případě klasickým rozcestníkem, ale označuje konec odbočky od…
1.3km
více »
Černožice
Černožice
Vesnice
Černožice - první písemná zpráva o osadě u okraje pohraničního pralesa pochází z roku 1197 z análů opatovického kláštera.…
1.6km
více »
Jaroměř - železniční muzeum Výtopna Jaroměř
Jaroměř - železniční muzeum Výtopna Jaroměř
Muzeum
Železniční muzeum v Jaroměři se nachází ve více než sto let staré výtopně…
1.7km
více »
Železniční muzeum výtopna Jaroměř
Železniční muzeum výtopna Jaroměř
Tipy na výlet
Jedeme do Jaroměře do Železničního muzea výtopna Jaroměř. Muzeum se…
1.9km
více »
Rasošky
Rasošky
Vesnice
Obec Rasošky počala vznikat v r. 1781 na místě, kde stával les Rassošky zmiňovaný v církevních listinách již v r. 1546. Počátek…
1.9km
více »
Vlkov
Vlkov
Vesnice
Vlkov - obec na rozhraní bývalého Náchodského a Hradeckého okresu. Historie osady Vlkov spadá zřejmě do 12. - 13. století do doby…
2.1km
více »
Josefov - vykopaný most
Josefov - vykopaný most
Pevnost, opevnění
Krátce po zrušení pevnosti v r. 1888 se začalo s bouráním některých…
2.5km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až…
2.6km
více »
Josefov - socha Josefa II
Josefov - socha Josefa II
Socha
Socha zakladatele pevnosti Josefov se nachází na Riegrově náměstí nedaleko vstupu do podzemí u bývalé Hradecké brány. Současná socha…
2.7km
více »
zavřít reklamu