Labskou stezkou z Jaroměře do Smiřic
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vlakem přijíždíme do Jaroměře, aby jsme se odsud vydali na nenáročnou pohodovou cestu kolem Labe do asi 10 km vzdálených Smiřic.
Ještě než na cestu samotnou vyrazíme navštívíme místní železniční muzeum Výtopna Jaroměř a prohlédneme si město samotné, i když zdejší největší turistickou atrakci, kterou je pevnost Josefov z časových důvodů vynecháme, jelikož návštěva tohoto místa je na samostatný celodenní výlet.
Za čím jedeme?
Železniční muzeum Výtopna Jaroměř se nachází na dohled od nádražní budovy. Výtopna byla vystavěna v roce 1900 a od roku 1996 slouží jako železniční muzeum. Poutavý výklad průvodce nás skoro na dvě hodiny vtáhl do dob, kdy na železnici kralovala pára, ale velice zajímavý byl i výklad o elektrických i dieselových lokomotivách, které jsou v muzeu také k vidění.Po návštěvě muzea pokračuje naše poznávání Jaroměře cestou do centra města. Vydáváme se tam po Husově třídě, okolo bývalého Wenkeova obchodního domu, díla architekta Josefa Gočára, který v současnosti slouží jako městské muzeum.
Historická část královského věnného města Jaroměř se nachází na vyvýšenině, kterou ze tří stran obtéká Labe. Na strategicky výhodném místě bylo město založeno v 12. století, na základech tehdejšího středověkého hradiště. Historické domy na náměstí, gotický chrám sv. Mikuláše, či městská brána se zvonicí, která je jediným pozůstatkem bývalého opevnění města, to vše lze zhlédnout v centru města.
Z náměstí vychází i červená turistická značka, po které se vypravujeme na cestu do Smiřic. Při této cestě se dostaneme i na jedno velice zajímavé místo, na které nás upozorní informační tabule. V prostoru mezi Labem, Jezbicemi a Semonicemi se za druhé světové války nacházelo letiště německých vzdušných sil.
Cesta kolem řeky ubíhá rychleji, než teče voda v Labi samotném a přicházíme do Smiřic. Procházíme zámeckým parkem, pouze z venčí si prohlédneme barokní zámek přestavěný v 17. století ze zdejší tvrze. Místní nejhodnotnější památkou, která je však v době naší návštěvy uzavřena je barokní kaple Zjevení Páně.
Byla vystavěna na přelomu 17. a 18. století rodem Šternberků a velkou zajímavostí je, že se do dneška vedou spory o to, kdo je jejím autorem. Zda to byl Kryštof Dientzenhofer či Jan Blažej Santini se tedy nedozvídáme a po venkovní obhlídce tohoto barokního skvostu vyrážíme na místní vlakové nádraží, kde náš výlet končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z Jaroměře do Smiřic jsme si vystačili z vlastníma zásobama, v Jaroměři o možnost občerstvení nebyla nouze a otevřena byla i restaurace Cyklozastávka u Apače ve Smiřicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce nás asi nadchla návštěva železničního muzea v Jaroměři.
Naopak nás velmi mrzela uzavřená kaple Zjevení Páně ve Smiřicích.
Ostatní informace
Železniční muzeum Výtopna Jaroměř:
otevřeno V,VI,IX,X sobota, neděle a svátky 9-16
VII,VIII od PO do NE 9-16
vstupné 80,- Kč.
Městské muzeum Jaroměř v bývalém Wenkeově obchodním domě je otevřeno celoročně ÚT-PÁ 9-16, od března do poloviny listopadu i o víkendech a svátcích 13-17 hod.
Smiřická kaple Zjevení Páně je otevřena jen v předem ohlášených termínech, které jsou umístěny na stránkách města a nebo si lze prohlídku objednat na městském úřadě na tel: 495809010.