Loading...

Fortifikační památník v Josefově

Turistické cíle Památník

Josefovský kostel Nanebevstoupení Páně je obklopen ze všech stran parkovou úpravou, přičemž v jeho jižní části narazíme na zajímavý objekt, který připomíná shluk různorodých kamenů a někteří méně znalí návštěvníci ho občas považují za památku na prusko-rakouskou válku roku 1866, jejíž pozůstatky ve formě různých pomníčků a křížků nalezneme od Trutnova a Náchoda až po širé okolí Hradce Králové. Ale není tomu tak!

Jedná se o tzv. fortifikační památník, který měl vzniknout na památku zanikající josefovské pevnosti, protože ta v době jeho vzniku přišla již o řadu svých částí a plánován byl zánik i dalších objektů, jež se však naštěstí zachovaly do dnešní doby, a tak vidíme Josefov téměř v jeho původní podobě, pokud pomineme po zrušení pevnosti v roce 1888 zbořené brány a zejména destrukci velké části opevnění v 1. polovině 20. století, zejména předpolí tzv. Korunních hradeb.

V době zrušení pevnosti se totiž objevily ve městě 2 skupiny obyvatelstva, jež měly rozdílný pohled na vývoj města. Zatímco jedna se poohlížela po tom, jak byla kompletně likvidována královéhradecká pevnost a chtěla se těmito kroky inspirovat i při ničení pevnostních objektů v Josefově, tak druhá naopak chtěla zachovat město v téměř totožné podobě, jak vypadalo po stavbě pevnosti v letech 1780-1787 a po následujících dostavbách civilních objektů do ní. Nakonec převážil druhý směr, ale spíše kvůli tomu, že osud Josefova se lišil od Hradce Králové tím, že většina pevnostních pozemků a objektů nebyla erárem prodána a vojsko v nich zůstalo pomalu až do nedávné doby, což sice znamenalo jejich záchranu, i když zájem o ně ze strany armády nebyl nijak výrazný, a tak by dnes, pokud by mělo dojít ke kompletní rekonstrukci Josefova, vyšla na mnoho miliard korun.

Jak však postupně zanikala různá místa pevnosti, rozhodlo se několik místních obyvatel, že by bylo dobré vztyčit na památku zdejší pevnosti jakýsi pomník či památník. Stalo se tak v roce 1923 (rozhodnutí o jeho vybudování pochází z 27. května 1923 a pamětní listina byla do něj zazděna 16. června téhož roku, viz http://eldok.svkhk.cz/out/Jaromersky_a_Josefovsky_zpravodaj/Jaromersky_a_Josefovsky_zpravodaj_2016/zpravodaj_2016_15.pdf) a v knize Cyrilla Štěrby "Z pamětí města Josefova. Od doby praehistorické až do samostatnosti státu Československého" se o něm dočteme toto: "V parčíku u kostela postaven ze zbytků stavební hmoty pevnosti vkusný památník. Do základů jeho vložena jednoduchá pam. listina a 4 běžné mince. Pomník postavili chovanci jaroměř. státní prům. školy Bedřich Kudrna, Vladimír Klepl a Václav Wellendorf. Původci myšlenky byli městský důchodní Antonín Hofmeister a městský radní Bedřich Janko. Morální podporu skutku poskytli profesoři uvedené školy Otakar Jaroš a Hynek Schneider."

V části pramenů se uvádí, že autorem podoby pomníku byl pouze Ing. arch. Hynek Schneider, ale ten se věnoval zejména jeho realizaci. Již podle vrcholového jehlance je vidět, že ho navrhl spíše prof. Otakar Jaroš, který byl velkým obdivovatelem nejen pevnostního umění a vojenství vůbec, ale též prusko-rakouské války 1866, jíž připomínají právě zejména pomníky jehlancovitého a pyramidálního vzhledu. Stejně tak nastává rozpor v tom, kdo se o něj zasloužil, neboť v publikaci "Nejnovější průvodce JosefovemJaroměří a vycházky do kraje. Provedu Vás Josefovem-Jaroměří a okolím" z roku 1936 se hovoří o tom, že za jeho vznikem stál zdejší okrašlovací spolek a jeho vybudování je kladeno až do roku 1924. Když se však zahledíme do seznamu členů onoho spolku a podíváme na dobu, kdy vznikal památník, tak můžeme dojít k závěru, že si obě výše zmíněná díla vlastně neodporují, neboť většina ze zmíněných byla součástí jmenovaného spolku nebo byla přízniva jeho činnosti a také některé práce mohly být dokončeny až později, takže úplně dokončen mohl být právě až v roce 1924. Protože však nešlo o nějaký významnější počin, alespoň tehdejšíma očima, tak o jeho vzniku nenalezneme v tisku mnoho zmínek. I když dnes by se oni novináři asi divili, že se tento objekt tolik vychvaluje, protože je jediným svého druhu v Čechách, alespoň podle stati Ing. Jiřího Slavíka "Fortifikační památník a hraniční kameny josefovské pevnosti", jež vyšla v "Ročence knihovny a muzea v Jaroměři I 1996".

Základem pomníku je pětistupňový kamenný sokl, sestavený z různých pískovcových kvádrů a dvojice překladů kasematních dělostřeleckých střílen s nápisem: "SVĚDKOVÉ BÝVALÉ PEVNOSTI FORTIFIKAČNÍ KAMENY 1787-1888" a s jehlancem na vrcholu, jehož pata je pak obložena nejrůznějšími kamenickými prvky - nárožními kvádry, římsami, patníky, ostěním, částí hlavice polosloupu z Hradecké brány a v nárožích pomníku jsou situovány: patník s textem: ,"Cornichon 32 N." (nacházel se v místech původního pleského kostela), patník s nápisem: ,"W 44" (Waffenplatz = shromaždiště), mezník obvodu pevnosti s textem: ,"K. K. P F" (Kaiserlisch-königlische Plesser Festung), patník s nápisem: ,"Rv 38" (Ravelin Nr. 38, na místě dnešních domů čp. 217, 282 a 335), mezník obvodu pevnosti s textem: ,,K. K. J. F" (Kaiserlisch-königlische Josef Stadler Festung). Celek je pak symbolicky ohrazen 8 kamennými patníky, jež jsou spojeny řetězy, přičemž 6 patníků má kruhový průřez a zbylé 2 ho mají osmiúhelný.

Na svém místě zůstal památník i v polovině 30. let 20. století, kdy došlo k úpravám jak náměstí, tak parku na něm a uvažovalo se o jeho přemístění na jinou část náměstí nebo dokonce mimo něj. Do státního seznamu kulturních památek byl tento památník z hrubozrnného pískovce zapsán 10. května 1972. Více o něm lze nalézt na webu památkářů: https://www.pamatkovykatalog.cz/pomnik-obelisk-fortifikacni-kameny-12395688.
Poslední aktualizace: 13.4.2024
Fortifikační památník v Josefově na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Fortifikační památník v Josefově

Josefov - Jaroměřská brána
Josefov - Jaroměřská brána
Pevnost, opevnění
Jaroměřská brána stávala v místech, kde dne 3. října 1780 položil císař…
0.1km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, k…
0.1km
více »
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Kostel
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém…
0.1km
více »
Josefov - kašna
Josefov - kašna
Kašna
Kašna s figurální výzdobou od Josefa Malínského z roku 1817 se nachází…
0.1km
více »
Josefovská pevnost
Josefovská pevnost
Tipy na výlet
Míříme do východních Čech, cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové, za…
0.1km
více »
Josefov - Nová radnice, muzeum
Josefov - Nová radnice, muzeum
Muzeum
Tzv. Nová radnice je jedinou budovou postavenou v novorenesančním slohu v…
0.2km
více »
Josefov - fortifikační památník
Josefov - fortifikační památník
Pomník
Fortifikační Památník se nachází v malém parčíku u kostela Nanebevstoupení Páně. Památník byl sestaven koncem roku 1923 z pískovcích…
0.2km
více »
Josefov - smírčí kříž
Josefov - smírčí kříž
Kříž
Nenápadný smírčí kříž najdeme na Masarykově náměstí, nedaleko kostela Nanebevstoupení Páně, v roští.... Umístění kříže však není…
0.2km
více »
Traxlerova sýpka
Traxlerova sýpka
Muzeum
Jedná se o jedinou civilní sýpku v pevnosti Josefov. Její proviantn…
0.2km
více »
Josefov - bývalé velitelství
Josefov - bývalé velitelství
Dům, budova
Rozlehlá budova bývalého velitelství se nachází na západní straně dnešního…
0.2km
více »
Vyhlídka Boženy Němcové v Josefově
Vyhlídka Boženy Němcové v Josefově
Vyhlídka
Spisovatelku Boženu Němcovou si spojujeme zejména s Ratibořicemi a…
0.2km
více »
Nová radnice v Josefově
Nová radnice v Josefově
Radnice
Přestože byl Josefov vybudován jako vojenská pevnost, tak se stal současně…
0.2km
více »
Josefov - kaple sv. Jiljí
Josefov - kaple sv. Jiljí
Kaple
Pravoslavná kaple sv. Jiljí v Josefově je jednou z mála „novodobých“ staveb v prostoru pevnosti, postavena byla z darů od členů…
0.2km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u…
0.2km
více »
Josefov - vodárenská věž a pivovar
Josefov - vodárenská věž a pivovar
Pevnost, opevnění
Komplex Vodárenské věže a pivovaru se nachází nedaleko bývalé novoměstské…
0.3km
více »
Josefov - Novoměstská brána
Josefov - Novoměstská brána
Pevnost, opevnění
Novoměstská brána je jedinou branou, ze které se do dnešních dnů bohužel…
0.3km
více »
Jaroměř (Josefov) - Lapidárium soch M.B. Brauna
Jaroměř (Josefov) - Lapidárium soch M.B. Brauna
Pevnost, opevnění
Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v ka…
0.3km
více »
Josefov - pevnostní mlýn
Josefov - pevnostní mlýn
Mlýn
Bývalý pevnostní mlýn se nachází na levém břehu Labe, na „poloostrově mezi…
0.4km
více »
Josefov - Hradecká brána
Josefov - Hradecká brána
Pevnost, opevnění
Hradecká brána, resp. torzo hradecké brány se nachází při výjezdu z…
0.4km
více »
Josefov - socha Josefa II
Josefov - socha Josefa II
Socha
Socha zakladatele pevnosti Josefov se nachází na Riegrově náměstí nedaleko vstupu do podzemí u bývalé Hradecké brány. Současná socha…
0.4km
více »
zavřít reklamu