Frankfurt nad Mohanem – Kašna spravedlnosti (Frankfurt am Main – Gerechtigkeitsbrunnen)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kašna
Gerechtigkeitsbrunnen neboli Kašna spravedlnosti je historickou památkou, nacházející se uprostřed frankfurtského Radničního náměstí, tedy Römerbergu. Poprvé se na tomto místě objevila v roce 1542 nebo 1543, aby byla do současné podoby upravena roku 1611. I když již v roce 1552 byla kašna upravena do osmiboké podoby, která se té dnešní dosti blížila. Vždy však bývala podstatně hlubší. V dobách, kdy zde byl zvolen nový císař Svaté říše římské (Maxmilián II., Matyáš, Karel VI., Ferdinand II.), teklo z kašny pro nového císaře krátkodobě místo vody víno. Je proto celkem symbolické, že výrobu dnešní fontány, která je přesnou kopií vyrobenou v roce 1887, financoval místní obchodník s vínem Gustav Manskopf. Nejstarší kašna, která na tomto místě využívala vysoké hladiny spodní vody ve Frankfurtu je však doložena již roku 1328. Ta současná ve své podobě kombinuje osmibokou nádrž z červeného pískovce a sochu s dekorativními prvky z bronzu.
Po velké rekonstrukci fontány v roce 1594 rozhodla městská rada o tom, že v centru kašny, z které tryskala voda čtyřmi otvory do čtyř světových stran, bude umístěna postava Samsona. Přesto v roce 1611 kašnu tvoří dřevěné trubky v kamenném sloupu se sochou Sirény a reliéfy ctnosti. Autorem této podoby byl sochař Johann Hocheisen. Po celou dobu své historie měla kašna velké štěstí na vydatné zdroje vody, i když v některých obdobích musely být překonávány větší vzdálenosti. Svého času byla tato kašna propojena s další kašnou, nacházející se před věží Friedberger a napájenou z neznámého zdroje.
V roce 1652 byla kašna upravena podle návrhu A.A. Lersnera. Tehdy se objevuje postava Spravedlnosti. Další úpravy proběhnou roku 1705 a teprve v roce 1770 nahrazuje dřevěné trubky šedá litina. Od počátku 19. století s úpadkem Starého města chátrá i tato fontána, kterou po nepovedené rekonstrukci z roku 1863 město „skrývá“ mezi květinami. V roce 1874 je socha i samotná kašna demontována a provizorně zakryta dřevěnými prkny. Až o třináct let později financuje obchodník s vínem Gustav D. Manskopf kompletní rekonstrukci staré kašny. Aby již nedocházelo k poškození povětrnostními vlivy, je Spravedlnost, včetně alegorické dekorace sloupu, vyrobena z bronzu. Model vyrobil sochař a akademický profesor Friedrich Schierholz, samotnou sochu pak umělecká slévárna Lenz v Norimberku. Současně byla vyměněna také nádrž kašny, použitý materiál – tedy červený pískovec – však zůstal stejný. Okolní mříž je prací dílny Alexandry Linnemannové. Po vybombardování města v březnu 1944 zůstala fontána – překvapivě - téměř nepoškozená a její poslední velká rekonstrukce fontány, včetně vyčištění, proběhla v roce 2007.
Kašna tedy stojí před budovou staré Radnice, uprostřed Römerbergu. Její základ tvoří osmiboká nádrž z červeného pískovce o průměru 6,5 metru. Pískovec je ve spodní části kombinován s čedičem. Parapet žlabu je profilován na vnějším okraji jednoduchou drážkou. Na kašně je umístěna tabulka s nápisem: Gustav D. Manskopf rodnému městu MDCCCLXXXVII. Kašnu obklopuje – rovněž osmiboká - litinová mříž, na které se nachází čtyři zlacení frankfurtští orli. Uprostřed nádrže se tyčí kamenný pilíř s reliéfy ženských personifikací různých ctností, a to Spravedlnosti (s mečem, váhami a výhledem na Römerberg), Obezřetnosti (přelévající tekutinu mezi dvěma džbány, představujícími odvahu a moudrost), Naděje (s holubicí na rameni a pohledem na kostel sv. Mikuláše) a Lásky (se dvěma dětmi, z nichž jedno právě kojí a pohledem upřeným k historické radnici). Nad hlavami ctností tryská voda z maskaronů mezi girlandami. Další stupeň fontány tvoří rohové sirény, jejichž prsa a ústa slouží jako chrliče. A vrcholem kašny je postava Spravedlnosti, tedy bohyně Justice, s jejími atributy mečem a váhami. Na rozdíl od většiny zpodobnění Justice zde Spravedlnost není slepá a nemá zavázané oči.