Frankfurt nad Mohanem – náměstí Römerberg (Frankfurt am Main – Römerberg)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Römerberg je již od středověku skutečným historickým centrem německého velkoměsta Frankfurt nad Mohanem. Tento název přitom používá historický prostor Altstadtu, samotné náměstí a – ve zkrácené podobě - i budova městské Radnice. Už proto je možno dát rovnítko mezi Římský vrch (Römerberg) a Radniční náměstí (Rathausplatz). Předpokládá se, že toto místo bylo osídleno již v období neolitu, v římských dobách se zde rozkládal vojenský tábor - a vedla tudy Via Regia - a v raném středověku královský dvůr. Důležitá je poloha v blízkosti řeky, a tak se nelze divit, že i Radnice Römerberg měla od počátku také svou vlastní studnu. Většína cenných historických budov na tomto náměstí byla zničena při náletech RAF v roce 1944 a dnes zde můžeme vidět většinou pouze jejich více či méně vydařené „repliky“, navíc v podobě rekonstrukce z let 1981 až 1984. Přesto všechno působí náměstí velmi příjemným a patřičně archaickým dojmem.
Na západní straně náměstí stojí historická budova frankfurtské radnice – tedy Römer – zatímco jižní stranu ovládl raně gotický kostel Starý Mikuláš.(Alte Nikolaikirche). Řada domů na východní straně náměstí pochází – jak již bylo uvedeno – z období let 1981 až 1984 a jedná se o rekonstrukce podle historických modelů. Tyto domy se jmenují (ve směru od severu k jihu): Großer und Kleiner Engel (Velký a Malý anděl), Goldener Greif, Wilder Mann, Kleiner Dachsberg, Großer Laubenberg, Kleiner Laubenberg a Schwarzer Stern (Černá hvězda). Domy stojí na základech původních historických staveb. Východní část Römerbergu je známá jako Sobotní vrch (Samstagberg), což zřejmě odkazuje na období, kdy se zde každou sobotu konal pod širým nebem veřejný soud.
Uprostřed náměstí stojí Gerechtigkeitsbrunnen (Kašna spravedlnosti), která je kopií původní renesanční fontány, pocházející z roku 1887 a najdeme zde i kamenný kruh, připomínající místo, kde stávala okrouhlá obranná věž z období Štaufů, která měla průměr necelých 22 metrů, sílu stěn 6,2 m a svou výškou neměla v Německu kolem roku 1240 konkurenci.
Náměstí je rovněž důležitým kulturně-společenským místem. Od středověku zde proběhlo velké množství důležitých událostí, včetně císařské korunovace Josefa II. roku 1764. Od počátku 20. století je Römerberg již spíše dějištěm velkých akcí kulturních. Například v letech 1932 až 1939 zde probíhal mezinárodně uznávaný Römerberg Festival, v rámci kterého bylo k vidění během osmi let – a lét - přibližně 350 divadelních představení pod širým nebem. V roce 1933 se náměstí stalo svědkem pálení knih německými studenty. Tuto událost dodnes připomíná kruhová bronzová plaketa Willi Schmidta z roku 2001, umístěná v dlažbě Römerbergu. V roce 1963 zde před 150 tisíci posluchači promluvil americký prezident Kennedy a často se zde slavily úspěchy německých fotbalistů a fotbalistek. Asi také proto, že ve Frankfurtu má své sídlo Německý fotbalový svaz. Slavné – i krásné – jsou adventní trhy a na náměstí sídlí také zdejší muzeum. Zkrátka a dobře, Römerberg je všeobecně považován za jedno z nejvýznamnějších německých náměstí vůbec.