Frankfurt nad Mohanem – budova opery (Frankfurt am Main – Alte Oper)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Původní budova frankfurtské opery je dnes nazývána Alte Oper, tedy Stará opera. Jedná se vlastně o velký koncertní sál a někdejší operní dům, který byl slavnostně otevřen v říjnu roku 1880 … aby byl téměř kompletně zničen při bombardování města v roce 1944, které „přežily“ jen některé obvodové zdi, včetně průčelí. Později bylo rozhodnuto o jeho přestavbě nebo lépe řečeno znovuvybudování. Stavba byla zahájena v roce 1970 a svého opětovného otevření se Opera dočkala roku 1981. Nový Operní dům jako takový nyní sídlí v modernistické budově z roku 1951 v blízkosti frankfurtského Schauspiel. A hned na úvod si můžeme prozradit, že objekt Alte Oper najdeme na severozápadním okraji městského centra (Innenstadt neboli Vnitřní město), nedaleko známé Bankovní čtvrti (Bankenviertel).
Podobu Opery navrhl berlínský architekt Richard Lucae, její stavbu, zahájenou v roce 1873, vedl Philipp Holzmann ... a vše zaplatili občané města Frankfurt (na toto téma napsal frankfurtský básník Adolf Stoltze něco ve smyslu „Chcete-li něco krásného a dobrého, občané musí krvácet“). Když se budova o sedm let později za zvuků Mahlerovy Symfonie č. 8 slavnostně otevírala, byl mezi pozvanými také císař Wilhelm I., který byl Operním domem vysloveně ohromen. Dokonce prý měl prohlásit, že něco takového by si on v Berlíně dovolit nemohl.
Alte Oper měla být po II. světové válce stržena (svého času prý byla nazývána „nejkrásnější zřícenina v Německu“), ale nakonec tedy byla obnovena vlastně jen jako „pouhopouhý“ koncertní sál, tedy lépe řečeno sály. Ty zde totiž najdeme dva. Velký sál (Großer Saal) má kapacitu 2.450 sedadel, Mozartův sál (Mozart-Saal) pak 720 míst. K nim však ještě musíme přidat několik menších sálů konferenčních. Přitom kapacita původní stavby frankfurtského Opernhaus s majestátním „císařským“ schodištěm byla něco přes 2.000 míst.
Současná budova je pseudorenesanční, zdobí ji „panteří“ kvadriga a svou podobou Opernhaus připomíná slavnou Semperovu operu v Drážďanech. Exteriéry jsou víceméně přesnou replikou původní stavby, interiéry naopak moderním víceúčelovým komplexem, tvořeným koncertními sály se skvělou akustikou a kongresovým centrem. Jednalo se přitom vždy o kulturní svatostánek natolik významný, že zde mnoho slavných děl mělo svou světovou premiéru. Jedním z nich byla v roce 1937 i Carmina Burana Carla Orffa.
Adresa Staré opery je Opernplatz (Operní náměstí) č. 1. V jejich prostorách se údajně pořádá 300 až 400 koncertů a jiných akcí ročně, což představuje nějakých 450.000 návštěvníků. Součástí programu Opery jsou nejen koncerty symfonické a komorní vážné hudby nebo písňové večery, ale také akce zaměřené na interprety hudby moderní (muzikály, jazz, rock a pop). I abonentnímu cyklu pro všechny věkové kategorie se zde říká „od raného baroka po nejnovější avantgardu“. K tomu můžeme připojit čtyřicítku kongresů, různá firemní výročí nebo slavný Ples v opeře. A od roku 1998 také věhlasné Café Rosso a restauraci Opera firmy Gerda Käfer & Roland Kuffler GmbH & Co.
Případné zájemce z řad návštěvníků Frankfurtu jistě potěší informace, že je možné si telefonicky domluvit prohlídku Opery. Cena je 7 € za osobu, při minimálním počtu 12 účastníků. Teoreticky může jít i jednotlivec, ale musí zaplatit paušální poplatek v minimální výši 84 €.