Loading...
Ve Fryštáku se nachází nejen dům, pojmenovaný po tomto prvním našem salesiánovi, ale také muzeum a nově i busta před kostelem sv.Mikuláše. To vše najdeme na komunikaci nesoucí rovněž jeho jméno - na úzké ulici P.I.Stuchlého.
Dům P.I.Stuchlého má několik pater a vznikl přestavbou původní staré školy, jíž nechal roku 1902 provést řád Sester Neposkvrněného početí. Roku 1927 od nich celý komplex odkoupili salesiáni a pod vedením Ignáce Stuchlého, který dostal od místních kvůli svým šedým vlasům přízvisko „Staříček,“ zde zahájili činnost, kterou roku 1950 násilně přerušili komunisté. Do „normálu“ se vše vrátilo až po sametu.
Muzeum je připomínkou na život a působení prvního česského salesiána. Expozice je rozdělena do několika částí. První nás seznámí s osobními věcmi kněze, druhá část je biograficko – historická a poslední nám představí jeho duchovní profil. Prohlídku muzea lze uskutečnit po dohodě.
Ignác Stuchlý se narodil 1869 ve Slezsku, v Boleslawi. V Olomouci u dominikánů studoval teologii, studia přerušil pobytem v Turíně a na kněze byl vysvěcem 1901. Nejprve působil v Gorici a slovinské Ljublani, kde se přičinil o stavbu kostela a založení salesiánského ústavu. Pak se vrátil do Itálie a do Československa s několika věrnými definitivně přesídlil až roku 1927. Salesiáni našli nový domov ve Fryštáku odkupem domů od řádu sester a zasloužili se o zbudování nových ústavů v Praze, Brně, Pardubicích a jinde.
Za druhé světové války jim areál ve Fryštáku zabrali Němci a oni se do něj mohli vrátit až po jejím skončení. Roku 1949 se Ignáci Stuchlému („Staříčkovi“) prudce zhoršil zdravotní stav a dostal záchvat mozkové mrtvice, po níž už zůstal trvale na lůžku. O rok později k nim vpadla komunistická policie a milice. Saleiáni byli násilně deportováni na různá místa a Ignác Stuchlý byl umístěn do Domova důchodců v Lukově. Zde v roce 1953 po druhém ataku mrtvice ve věku 83 let umřel a je pohřben na hřbitově ve Fryštáku.