Při návštěvě Prahy jsem zavítal na okraji čtvrti Vinohrady do zajímavého parku. Jméno zní Havlíčkovy sady, ale místu se také říká Gröbovka. Její větší část leží ve svahu nad potokem Botič a je přístupná několika vchody jak z Vinohrad, tak zespodu od Botiče.
Jedná se o krásný rozlehlý park anglického typu. Jeho počátek spadá do let 1871 až 1888, kdy ho založil v okolí své vily pražský průmyslník Moritz Gröbe. Původně se na zdejších slunných stráních nacházely vinice z doby panování Karel IV. v druhé polovině 14. století. Název Havlíčkovy sady pochází z roku 1905, kdy dědicové zakladatele odprodali park vinohradské obci. Ke konci druhé světové války byl park a budovy v něm umístěné poškozeny bombardováním a také následná doba moc tomuto místu nepřála. Naštěstí došlo v posledních letech k rozsáhlé rekonstrukci areálu, která ještě stále probíhá. Od roku 1964 je celý areál nemovitou kulturní památkou.
Park je dendrologicky hodnotný, jelikož se zde nachází 120 druhů domácích i exotických dřevin. Mne nejvíce zajímaly rostlinky, které rostou ve vinici. Tato byla obnovena v letech 1992 až 1993 na rozloze 1,7 hektaru a v poslední době produkuje okolo 4000 litrů vína.
Při procházce parkem lze také spatřit několik zajímavých objektů. Prvním, který jsem navštívil, je dřevěný altán uprostřed krásných vinic. Viniční altán byl zrekonstruovaný v letech 2002–2004 jako replika původní historické konstrukce altánu.
Dominantní objektem celého areálu parku je dvoupatrová novorenesanční Gröbeho vila, která byla postavena v letech 1879 až 1881. Tvůrcem projekt byl architekt Antonín Viktor Barvitius, interiéry navrhl architekt Josef Schulz a realizace stavby se ujal stavitel František Havel. Inspirací pro vznik této obdélníkové budovy byly patrně italské renesanční příměstské vily. V současnosti slouží objekt jako vzdělávací středisko pro právníky, s výzkumným centrem, knihovnou a ubytovacími kapacitami pro účastníky kurzů. Z jižní prostorné terasy je krásný výhled na vinice, zbývající část sadů a otevírá se také zajímavý pohled na část Prahy.
Dalším objektem je Pavilon v horní části parku. Vybudován byl v druhé polovině 19. století a sloužil k relaxaci a odpočinku (zahradní herna, kuželna či střelnice). Komplexní rekonstrukce byla dokončena roku 2009 a v současnosti by měl sloužit jako zahradní kavárna. V době mé návštěvy byl však zavřený a tudíž jsem nemohl vidět výsledek restaurátorských prací v interiéru (vzácné nástěnné historické malby či replika historické kuželkové dráhy).
Při následné procházce sady jsem objevil zajímavou umělou jeskyni, ozdobnou grottu. Návrhu a realizace tohoto romantizujícího prvku v místním parku se také ujali český architekt Barvitius a pražský stavitel Havel. V umělé krápníkové jeskyni, obklopené skalkami, se natáčely některé scény netvorova zámku ve filmu Panna a netvor (1978).
Návštěvníci Havlíčkových sadů, kteří přijdou s malými dětmi, jistě přivítají nově opravené dětské hřiště.
*
Některá další místa v okolí, která mne při návštěvě Prahy zaujala: