Holešov - interiér chrámu sv.Anny
Sakrální objekt byl nejprve modlitebnou Jednoty bratrské, po příchodu jezuitů upraven na katolický filiální kostel. K jeho barokní přestavbě došlo koncem 17.století a to kvůli tomu, aby se zde mohly sloužit mše v době, kdy hlavní městský kostel Nanebevzetí Panny Marie procházel dlouhodobou opravou. Původní plochý dřevěný strop v chrámu sv.Anny nahradila mohutná klenba a byly zvýšeny obvodové zdi, zpevněné pilíři a přízemními pasy. Poslední důsledná přestavba kostela byla ukončena 1748 v době, kdy holešovské panství vlastnil František Antonín z Rottalu. Na stavební práce dohlížel místní stavitel Tomáš Šturma.
Obraz na hlavním oltáři pochází od Antonína Františka Palka a je na něm zobrazena svatá Anna, kterak za přítomnosti sv.Zachariáše vyučuje Pannu Marii. Dále se v interiéru nachází pět dalších bočních oltářů, které jsou dílem malíře Josefa Františka Pilze. Převážná část sochařské výzdoby pochází od věhlasného Ondřeje Zahnera. Před vstupem do sakristie byla roku 1754 přistavěna boční kaple, nesoucí jméno sv.Kosmy a Damiána, jejichž štukové podobizny po stranách zdobí oltář, zasvěcený v současnosti Panně Marii Pomocné. Strop kaple zdobí úžasná freska od již zmíněného J.F.Pilze a při renovaci chrámu (ještě za bývalého režimu) se přišlo na to, že je tento malíř autorem i rozsáhlé výmalby se světci na stropě chrámové lodi.
(Roku 2020 uplynulo 400 let od umučení sv.Jana Sarkandra a při této příležitosti vznikla v oratoři kostela jeho Pamětní síň.)
Interiér chrámu byl dlouhá léta veřejnosti nedostupný a já si všechnu tu krásu mohl poprvé prohlédnout až letos (2024) na sklonku měsíce května.