Loading...
Je nejrušnější ulicí města táhnoucí se od kruhového objezdu na náměstí Dr.E.Beneše západním směrem až na konec holešovské místní části Všetuly a dosahující celkové délky více jak 3 km.
Nás ale bude zajímat jen její nejživější a nejvýstavnější úsek mezi rynkem a autobusovým a vlakovým nádražím. Dříve se nazývala Kroměřížskou a Palackého třídou. Mezi „kruháčem“ na náměstí a oběma nádražími je ulicí plnou krámků, obchodů, pohostinných zařízení a nachází se u ní také tři významné objekty, o kterých si řekneme něco víc.
Tím prvním je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojící na okraji náměstí Dr.E.Beneše. Je chrámem trojlodním a rovněž největší dominantou této části města. Sakrální stavba budovaná v pompézním barokním slohu byla dokončena LP 1708. Vnitřní prostory s mobiliářem už nesou znaky rokoka. Chrám nechal vystavět hrabě František Antonín z Rottalu a k jeho výzdobě pozval tehdejší přední moravské sochaře a malíře.
Ondřej Zahner a Jan Jiří Schauberger se stali autory hlavního oltáře, tak velikého, že musel být rozdělen do tří částí. Nutno dodat, že je tento oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie opravdu mistrovským dílem!
V bočních lodích kostela se nachází dalších deset oltářů, o jejich výzdobu se oba již zmínění umělci svorně podělili. Nejhonosnější z nich je zasvěcen sv.Janu Sarkanderovi – bývalému holešovskému faráři.
Součástí chrámu je unikátní Černá kaple se stěnami obloženými černým a šedým mramorem. Umístěna je v ní krypta s ostatky příslušníků rodu Rottalů. Malbami ji vyzdobil malíř Gottfried Fritsche.
Naproti chrámu stojí u kruhového objezdu budova kina Svět se zajímavě členěnou fasádou. Tak trochu připomíná mix funkcionalismu a jiného stavebního slohu, jenže ona vznikla už před koncem 19.století jako Hotel Pokorný. Jeden z místních spolků v něm pořádal divadelní představení. Nový majitel, který objekt roku 1912 odkoupil, jej celý přestavěl a přejmenoval na hotel Central. I v něm se hrálo divadlo, ale začalo se také s promítáním prvních filmových snímků a v roce 1929 zde mohli holešovští shlédnout americký velkofilm „Král králů.“
Po „vítězném Únoru“ byl hotel zestátněn a přejmenován na kino Svět. V sedmdesátých letech měl být biograf opraven, ale namísto toho dostal jen novou omítku. K přestavbě a modernizaci interiérů došlo až roku 1986, jenže o dva roky později kino vyhořelo. Promítat se v něm znovu začalo až po sametu. Od tét doby se znovu jedná o jeho modernizaci, ale všechny plány prozatím zůstávají jen na monitorech PC anebo v hlavách navrhovatelů.
U druhého kruhového objezdu stojí na Palackého ulici pěkné historizující stavení Gymnázia Ladislava Jaroše. Gymnázium v Holešově vzniklo roku 1899, ale do vlastní školní budovy se mohlo nastěhovat až v roce 1902. O sedm let později bylo změněno na reálné gymnázium. Po vzniku Československého státu došlo k zrovnoprávnění studia dívek. Od roku 1938 byl ředitelem školy Ladislav Jaroš, kterého o 4 roky později nacisté v Brně popravili. V průběhu okupace byla výuka studentů často přerušována a naplno se zase rozběhla 17.května 1945.
Po válce bylo gymnázium jen školou, pak čtyřletým gymnáziem a v roce 1953 se změnilo na jedenáctiletou střední školu, což se příliš neosvědčilo. Proto později došlo k oddělení ZDŠ a od roku 1968 opět sloužilo jako čtyřleté gymnázium. Nějakou dobu před tím škola prošla rekonstrukcí. Po roce 1989 bylo otevřeno osmileté gymnázium a škola dostala nový název „Gymnázium Ladislava Jaroše.“ Interiéry byly modernizovány a vznikla Sportovní hala, školní hřiště, výdejna obědů a do střešní nádstavby budovy byly vměstnány třídy zeměpisu a estetické výuky.
Kromě různých obchodů se na Palackého ulici nachází řada pohostinných zařízení jako Cinema Café Milk Bar, Biograf café, Restaurace U černé kaple, Restaurace Labužník, TACL restaurant, Asia Bistro, Cukrárna a pekárna Gusto a asijské bistro Dragon.