Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Hrádek u Nechanic
Při cestě kolem Hradce Králové je možné se zastavit na nedalekém zámku v Hrádku u Nechanic. Zámek je zajímavý vzhledem i historií. V bývalých višňových sadech zámku je nyní 9 jamkové golfové hřiště, kde jsou i různé výukové kurzy pro děti a začátečníky.
Zámek je kromě zámku Hluboká nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou ve slohu anglické gotiky. Interiéry jsou ve stylu anglických sídel z doby renezance. Zařízení bylo získáno většinou nákupy z mnoha zámků Evropy. Interiéry je možné prohlédnout dvěma okruhy. Kratší okruh (45 min) je pouze v přízemí, při delším okruhu (90 min) se prohlédne i první patro, kde jsou soukromé pokoje hraběcí rodiny, kaple a další. Vzhledem k zachovalosti interiéru a okolnímu parku se zde natáčelo mnoho filmů. Zámku se též říkalo Červený hrádek podle jeho barvy, která se nyní opět obnovila. Po roce 1945 byl zámek zestátněn. V roce 2001 byl zámek vyhlášen národní kulturní památkou.
Zámek nechal postavit Bedřich August, hrabě Harrach z Rohrau a Thannhausenu, který byl českým zástupcem u říšského sněmu v Řezně, nizozemským místodržitelem a v letech 1745-1749 nejvyšším českým kancléřem. Protože je rod Harrachů známý, uvádím o něm trochu informací. Harrachové jsou starý český rod, pocházející z vladyckého rodu Hřebenáčů z Hřebene a z Horachu (někdy práno Harrach). Tvrz Harachy byla na rožmberském panství dneska v budějovickém kraji. Jedna větev Harrachů se objevuje již ve 14 století v Dolním Rakousku, Štýrsku, a Korutanech. Všichni Harrachové mají ve znaku tři paví péra v knoflíku. Harrachové jilemnického panství zastávali různé vysoké státní i církevní funkce. Své panství postupně rozšiřovali zejména kolem Jilemnice a Horní Branné. Pořídili a úspěšně vedli plátenickou manufakturu i známou sklárnu. Po roce 1945 byl zámek zestátněn.