Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km západně od Hradce Králové.
Za čím jedeme?
Při prvním pohledu na zámek Hrádek u Nechanic se můžeme domnívat, že jdeme na prohlídku zámku s pětisetletou historií, opak je pravdou, Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky v Čechách. Postaven byl v letech 1839 - 54 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako hlavní reprezentativní sídlo jilemnické větve hrabat z Harrachu. Anglický styl zámku je na první pohled patrný, postaven byl ve slohu Tudorské gotiky dle nerealizovaného projektu přestavby anglického zámku Crewe Hall od G. B. Lamba. Zámecké interiéry a některé úpravy na projektu zámku jsou prací rakouského architekta Karla Fischrera. Vnitřní vybavení, nábytek, obrazy, starožitnosti byly na Hrádek převezeny většinou z Itálie a Rakouska. Nejvzácnější jsou obrazy německých mistrů, které jsou umístěny v zámecké kapli. Nejkrásnější zámeckou místností je Zlatý sál, jeho název je odvozen od zlacených kožených tapet na stěnách, které byly vyrobeny z telecí kůže v 17. století v Belgii. Kazetový strop by měl být ještě straší, údajně ze 16. století. Zřejmě nejznámějším exponátem nejen ve Zlatém sále, ale i v celém zámku jsou hodiny císaře Leopolda I. Hodiny byly vyrobeny v Rusku v 17. století jako dar cara Petra I. rakouskému císaři. Hodiny mají tvar orlice, každá celá hodina byla oznamována máváním křídel, koulením očima a klapáním zobáku. Do majetku Harrachů se hodiny dostaly počátkem 18. století.
Blízkost zámku u bojiště Prusko-rakouské války r. 1866 dokládá i několik pomníků a hrobů, které se v okolí nalézají. Osudným se pro zámek stálo ráno 4. července 1866, den po krvavé bitvě, zámek obsadili Prusové a zřídili zde lazaret, což se podepsalo na mobiliáři zámku, který byl zdevastován a rozkraden. Zámek a budovy v zámeckém areálu nepojmuly velké množství raněných a tak bylo v parku postaveno 5 lazaretních stanů a na nádvoří byly rozmístěny sanitní a vozatajské vozy. V době bitvy se na zámku zdržoval i korunní princ Albert Saský. Další významnou osobností, která zámek navštívila, byl koncem 19. století, následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este.
V novodobé historii byl zámek i častým místem návštěv filmařů. Natáčeny zde byly části filmů Atentát, Hotel pro cizince, seriály Náhrdelník a Dobrodružství kriminalistiky, pohádky Princ a Večernice, Anička s lískovými ořišky, nebo Tmavomodrý svět a spousty dalších…..
Na virtuální prohlídku okolí zámku se můžeme podívat zde: http://www.virtualtravel.cz/hradek-u-nechanic.html
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení je v Zámecké kavárně přímo u vstupu do areálu zámku, nebo v Restauraci u Šimlů v Nechanicích, http://www.usimlu.cz/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Každého zřejmě osloví něco jiného, někoho historické expozice, jiného procházka zámeckým parkem, pozor však, aby jste nedostali golfovým míčkem… Když už jsme u golfu, tak odkaz na web golfového klubu je zde. http://www.golfhradek.cz/
Ostatní informace
Aktuální návštěvní doba a info o vstupném je k získání zde: https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs