Hranice - Kunzova vila
Přesto, že severomoravské město Hranice, ležící na Přerovsku, nabízí svým návštěvníkům památek dost a dost, bylo by velkou chybou při putování městem minout pozoruhodnou - i když možná méně známou - stavbu ve stylu pozdního historismu, která bývá nazývána Kunzova vila nebo letohrádek Antonína Kunze. Jedná se o stavbu pocházející z roku 1897, která byla na seznam naších kulturních památek zařazena v roce 1991. Objekt, který tvoří samotná vila a sala terrena, najdeme na adrese Třída 1. máje č. 328 a mezi naše pamětihodnosti byl zařazen díky tomu, že: „Vila představuje svým dispozičním řešením, hmotovou koncepcí i architektonickým detailem příklad reprezentativní stavby období pozdního historismu, kombinující zámeckou dispozici s motivy italských renesančních villegiatur s neobarokním a neorokokovým detailem“.
Díky tomu, že je tato vila, původně patřící zdejšímu významnému průmyslníkovi, trvale využívána (administrativní budova) a udržována, je její stav velmi dobrý. Výraz historizující je v tomto případě obzvláště na místě, protože někdo tuto stavbu vidí spíše jako neobarokní, jiný zase neorenesanční, obsahující i některé prvky neogotiky. Mnohé návštěvníky města Hranice (dovětek „na Moravě“ platí pouze pro železniční stanici) jistě zaujmou sochařské a plastické prvky (nejen) na fasádě, kterým dominuje nejznámější atribut sv. Marka.
Převážně neobarokní třípodlažní budova, nacházející se dnes na okraji městské památkové zóny, byla od počátku současně rodinnou vilou i firemním sídlem. Stavebníkem byl tedy továrník Antonín Kunz, který použil projektu pražských architektů Jana Kříženeckého (tento spoluzakladatel české kinematografie už moc dalších domů nevyprojektoval) a Josefa Pokorného. Stavitelem byl pak místní inženýr Zachariáš Hermann. A protože byl Kunz výrobcem vodovodů, pump a čerpadel (po znárodnění Kunzeho firmu soudruzi začlenili do národního podniku Sigma Pumpy Olomouc), je celkem logické, že figurální výzdoba fasády je orientována na postavy antické mytologie nějak spojované s vodstvem. Tyto skulptury ještě doplňují velmi kvalitní štuky.