Hvozdná – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Obec Hvozdná, nacházející se v těsné blízkosti krajského i okresního města Zlín, sice získala pro svých dvanáct stovek obyvatel v roce 2010 titul „Vesnice Zlínského kraje“, ale žádnou mimořádnou sbírkou historických památek se pochlubit nemůže. Přitom poprvé se Hvozdná písemně připomíná v roce 1446, ale předpokládá se, že její dějiny jsou ještě o nějaký ten rok delší a bohatší. Jednu zajímavou, a na Zlínsku ne až tak častou, památku zde však přesto najdeme, i když se už jedná jen o její - byť většinové – torzo. Touto památkou je smírčí kříž z jemného pískovce.
Kamenný smírčí kříž ve Hvozdné byl popsán již koncem 19. století. Jedná se o kříž mohutný, a na tomto konstatování nic nemění ani fakt, že kříži byla uražena hlava (která by snad měla být uložena na zdejším obecním úřadu) a zachoval se nám tedy pouze ve tvaru písmene „T“. Oficiální údaje o jeho rozměrech se částečně liší. Jeho šířka je vždy uváděna +/- shodně, tedy kolem 120 centimetrů a údaje o tloušťce se pohybují v rozmezí 22 až 26 cm. Největší rozdíly jsou v uváděné výšce kříže. Rozpětí 78 až 92 cm je zbytečně velké, ale bylo zřejmě způsobeno tím, jak moc byl kříž v době měření „zapadnutý“ v okolním terénu.
Kříž v současné době stojí na křižovatce před domem s pečovatelskou službou Vyhlídka, tedy na místě, kterému se říká „Na Osmeku. Na toto místo byl kříž, často spojovaný s cyrilometodějskou tradicí, umístěn až druhotně. Původně byl prý zabořen v zemi při cestě a hlava mu byla uražena projíždějícími povozy. K dalšímu poškození údajně došlo při terénních úpravách v okolí hostince, ale protože byl kříž považovaný za nezajímavý, nikomu to zřejmě nevadilo. Vedle kříže se nachází další kamenný artefakt. Z tabulky na něm se dozvíme, že pečovatelský dům byl původně prodejním střediskem, které si místní občané vybudovali v rámci akce „Z“ na počest 30. výročí osvobození naší vlasti sovětskou armádou.
Žádná pověst o vraždách a hektolitrech krve se k tomuto kříži neváže. Říká se však, že kříž stával – coby cyrilometodějský – před dnes již neexistujícím kostelem a býval oblíbenou zastávkou poutníků, kteří mířili do nedaleké Štípy. Naopak jisté je to, že mezi naše Kulturní památky byl kamenný smírčí kříž ve Hvozdné zařazen již v roce 1958.
Závěrem tohoto článku bych ještě rád poděkoval Frantovi, který mi smírčí kříž ve Hvozdné – jako mé oblíbené téma – přenechal ke zpracování.