Loading...
Ischia byla vytvořena sopečnou činností ve třetihorách. Dnes je její nevyšší bod ve výšce 789 mnm (Monte Epomeo). Podle geologů není vyloučeno plné obnovení vulkanické činnosti. Poslední výlev lávy byl v roce 1302 a od té doby zažila Ischia mnoho malých a několik velkých zemětřesení.
Příroda, fauna a flóra
Přírodní prostředí působí až exoticky neboť tu najdete i celoročně kvetoucí a plodící citrusy a rostou zde i některé vysazené tropické rostliny jako banánovníky, palmy, eukalypty nebo vlnovec. Substrát je bohatý na minerály a pórovité tufy dokáží uchovat dost vláhy i v sušších obdobích. Zhuštěně pak můžete poznávat flóru v několika botanických zahradách.
Geologická mladost ostrova má mnoho projevů v podobě fumarol a vývěrů horkých minerálních pramenů po celém ostrově i do moře a na pláži.
Z fauny si jistě všimnete různých ještěrek, gekonů a žije zde i několik druhů hadů, ale žádný jedovatý. V měkké půdě se daří králíkům. Ti jsou ostatně upravováni "na ischitánský způsob" jako místní vyhlášená pochoutka. Proto tu potkáte i lovce se psy a s brokovnicí.
Stavby a památky
Archeologický průzkum objevil stopy po osídlení staré několik tisíc let. Prvními známými kolonisty byli v 5. století př.n.l. Řekové, kteří následně založili i Neapol. Na malém ostrůvku vybudovali již v r. 474 př.n.l. malou pevnost jenž se do dnešních dnů rozrostla na monumentální Aragonský hrad. Ten byl pak, spolu s asi 20 obranými a hlásnými věžemi, útočištěm obyvatel před nájezdy saracénů (arabských pirátů). Když toto nebezpečí pominulo, hrad byl spojen s ostrovem kamenným mostem. Odtud místní název ISCHIA-PONTE. Na ostrově je asi 60 kostelů (většinou se žlutou omítkou) a jeden akvadukt, působící dojmem antické památky, kterou ale není. Byl postaven v novověku a nikdy nebyl dokončen.
Život na ostrově
Ostrované se věnují zemědělství, zejména vinařství, minimálně rybářství a hlavně cestovnímu ruchu. Ten je zaměřen především na lázeňství k čemuž je ostrov jako stvořen. Nenajdete tu hotel, který by neměl minerální bazén a všechny větší hotely disponují SPA centry, tureckými lázněmi, beauty centry nebo bahenními lázněmi. Ostrované také rádi, pro potěchu svou i hostů, slaví různé svátky s hudbou, ohňostroji a v kostýmech.
Charakteristika oblastí okolo ostrova
Nejstarší je pravděpodobně městečko Lacco Ameno s typickým Il Fungo, "hřibem", jenž je jednou z ikon tohoto ostrova. Leží na severozápadním cípu ostrova. Zhruba ve středu severního pobřeží je přístav Casamicciola Terme a dále začíná město Ischia-Porto, s přístavem vytvořeným uměle prokopáním okraje zaplaveného kráteru směrem do moře. Zde je správní středisko ostrova. Směrem na západ pak plynule přechází do oblasti Ischia-Ponte u Aragonského hradu.
Jižní pobřeží je ozdobeno polostrovem Sant´Angelo se stejnojmenným městečkem. Najdete zde obchůdky se suvenýry a módou, takové místní malé "montekarlo". Odtud se dostanete přes městečko Panza na západní pobřeží do Foria, největšího města na ostrově. Tady je, díky filmu AVANTI! (Nebožtíci přejí lásce) asi nejznámější stavbička celé Ischie, kostelík Santa Maria del Soccorso.
Pokračujete severním směrem, čímž dokončíte okruh okolo ostrova u houby v Lacoco Ameno. Další souměstí (spíš jsou to ale vesnice) najdete na nevyšším bodě okružní silnice (450 mnm) Serara-Fontána. Odtud je to nejblíž na vrchol sopky MONTE EPOMEO /Monte Epomeo/.
Termální parky
Jsou jedním z hlavních lákadel ostrova při trávení dovolené.
Nejznámější a také největší je park Poseidonovy zahrady /Gardini Poseidon/
Je to komplex 22 bazénů s různě teplou minerální vodou a s vyhrazenou pláží na konci pláže Citara.
Park TROPICAL /Tropical/ je ve výšce nad konečnou autobusu v Sant´Angelo a nemá přístup k moři.
Ve stejné lokalitě leží také park Afrodité a Apollon v němž je nyní provoz omezen, probíhají jakési rekonstrukce.
Oblíbený je park Negombo s pláží a přístupem k moři, který najdete mezi Foriem a Lacco Amenem.
Další velký park Castiglione Terme /Castiglione/ je v Casamiccole. Zde je možné trávit dovolenou s ubytováním přímo uvnitř parku. /fotogalerie/
Za zmínku pak ještě stojí historické římské lázně umístěné v jednom z kaňonů vedoucího na pláž Maronti na jihu poblíž Sant´Angela. Jmenuje se CAVA SCURA.
Doprava
Po celém ostrově jezdí místní doprava, malé autobusy společnosti E.A.V.
Lze si půjčit motorku nebo auto ale v exponovaných obdobích, jako jsou třeba Velikonoce, jezdí na ostrov slavit neapolitánci a půjčovny nemají ani kolo. Dovoz aut trajektem na ostrov je v těchto dnech regulován. Další možností je cyklistika, která zde byla zakázána, ale od zákazu už bylo upuštěno a tak tu často potkáte cyklisty, ktrým kopce nevadí.
Lázeňství
Léčivé účinky místních horkých minerálek byly známy už Římanům a využívali je římští císaři. Dnes je celý ostrov prakticky největšími lázněmi v Evropě. Balneologická zařízení najdete všude ve větších hotelech a termálních parcích. Jemný jíl se máčí v minerální a radioaktivní vodě po šest měsíců a pak je používán k bahenním zábalům. V minerální vodě se nejen koupe ale je využívána i jinak, např. k inhalacím. Jsou zde i přírodní sauny vytápěné sirnými parami z fumarol. Pramen v Nitrodi je snad jediný pitný. Využívá se ke sprchování při kožních problémech a jsou z něj vyráběny mnohé kosmetické produkty.
Cestovní ruch
Ostrov je hojně využíván i k rekreaci pro své středomořské přírodní prostředí kde můžete střídat koupání v moři s lenošením v teplých bazénech bez ohledu na to, jaké je zrovna počasí. Ovzduší je čisté a možnosti ubytování v široké paletě služeb.
K tomu místní středomořská kuchyně, subtropické ovoce, citronové likéry ....