Ostrov Capri – kostel a socha Panny Marie (Chiesa e statua di Santa Maria del Soccorso)
Malý mariánský kostelík s monumentální sochou Madony je součástí komplexu zříceniny římského císařského sídla Villa Jovis a nachází se tedy v nejvyšším místě ostrova. Kostel byl v současné podobě dokončen v roce 1700, ale často bývá označován jako stavba z roku 1610 nebo dokonce 1570, kdy zde již stával jeho ještě menší předchůdce. I ten byl však vybudován na místě středověké kaple sv. Kryštofa a sv. Linharta. Bronzová socha Panny Marie se zde sice poprvé objevila již v roce 1901, ale její současná podoba pochází z roku 1979, kdy ji ostrovu daroval malíř Guido Odierna.
Je jistě zajímavé, že ještě na konci 19. století žil v sakristii tohoto kostelíka poustevník, který tady udržoval pořádek i návštěvní knihu … a hlavně se snažil všem návštěvníkům prodat víno. To se zde koneckonců prý prodává i dnes – ovšem pouze v rámci srpnových oslav narození Panny Marie.
V každém případě je kostel Santa Maria del Soccorso architektonicky velmi jednoduchou stavbou, připomínající typické domky zdejších obyvatel. V jeho na mobiliář chudém interiéru najdeme oltář s krásným obrazem Panny Marie coby ochránkyně mořeplavců a křížem.
Za pár dalších vět jistě stojí monumentální socha Madony. Tu sem nechal v roce 1901 nainstalovat hrabě Caserta di Borbone. Socha, připomínající z dálky antický maják u Villy Jovis, byla v roce 1977 velmi vážně poškozena při noční bouři bleskem. Místní si však rychle objednali náhradu, kterou vytvořil sochař Alfiero Nena a posvětil sám papež Jan Pavel II. Na ostrov Capri byla téměř 5 metrů vysoká a 11 tun vážící socha dopravena vrtulníkem.
Na závěr ještě jedna neověřená informace: Kostel Santa Maria del Soccorso je v současné době údajně veřejnosti přístupný – po zaplacení vstupného ve výši 1 eura - pouze od 9,00 do 13,00 hod. V zimních měsících je kostel uzavřen.
Cesta k němu je prý nejjednodušší z náměstí Piazza Umberto I. po ulicích Vie Longano, Sopramonte, Croce, Tiberio a Amedeo Maiuri nebo (ze stejného místa) ulicemi Le Botteghe, Fuorlovado, Croce, Tiberio a A. Maiuri.