Poznávací zájezd Itálie ze severu až na jih do Kampánie 3
Isola di Capri – Výlet na ostrov Capri
Ráno jsme se probudili do krásného slunečného dne a po dobré snídani v restauraci přímo v kempu, jsme se vydali na výlet na ostrov Capri (latinsky Capreae), známý také z české písničky To bylo tenkrát na ostrově Capri.....
Prošli jsme se po krásném probouzejícím do slunečného svitu městečku Sorrentu a došli do přístavu, kde jsme si koupili lístky na loď. Při čekání jsme se kochali krásným okolím a vyhlídkou na moře.
Konečně přijela naše loď a my na ni nastoupili. Na Capri se lze dostat lodí z přístavu ze Sorrenta nebo z Neapole po Tyrhénském moři.
Za 1,5 hodiny jsme dorazili do přístavu Marina Grande snobského ostrůvku Capri. Průvodce nás upozorňuje na odjezd. Pokud někdo pojede do Modré jeskyně a zvedne se hladina moře, je riziko, že nestihne odjezd.
Konečně vystupujeme na Capri. Fotíme jako zběsilí lodě v přístavu a kopec před námi s mnoha obchůdky a bary v popředí. Máme rozchod, abychom si mohli prohlédnout obchůdky, koupili suvenýry, pohledy, zatímco náš průvodce se noří do fronty na lístky na lanovku. Je tady mnoho typicky italského zboží. Krásné italské krajky, likéry, pohledy, suvenýry…
Vyjíždíme lanovkou nahoru. Před námi je kouzelný pohled do údolí, na přístav a na moře. Vystupujeme na Piazza Umberto I. Prohlížíme si Chrám Sv. Štefana ze 17. stol., Pallazo Cerio ze 14. století, butiky a restaurace. Jdeme se podívat na vyhlídku na moře a na Faraglioni (tři skaliska v moři). Pak jdeme na prohlídku ostrova dále. Prohlížíme si vily. Zastavujeme se v malé výrobně parfémů.
Ostrov Capri byl osídlován již ve starověku. Římští císaři si zde stavěli svá letní sídla.
Ostrůvek Capri se rozkládá na příkrých vápencových útesech. Dosahuje výšky 589 m. Je 6 km dlouhý a 1-2,5 km široký. Má velmi bohatou flóru. Na ostrůvku jsou dvě města – Capri a Anacapri. Pobývalo zde mnoho slavných osobností. Např. ruský spisovatel Maxim Gorkij, dokonce i V.I.Lenin. Je zde mnoho krásných vil obývaných bohatými lidmi.
Rozcházíme se po malých skupinkách a jdeme si prohlížet Capri. Mně tento ostrůvek osobně moc nenadchl. Člověk jej projde za jeden den a pak se zde nudí. Pláže zde nejsou téměř žádné.
Navštívili jsme jednu malou pláž, kde bylo nahuštěno mnoho lidí. Ale voda zde byla skvělá, modrá, čistá, průzračná. Lepší zážitek byla návštěva blízké restaurace s vyhlídkou na moře. Obsluha byla velmi milá, jídlo bylo velmi dobré.
Když jsme si dostatečně užili pláže a najedli se, vrátili jsme se zase do centra Capri na Piazza Umberto I. Prohlédli jsme si butiky. Kromě vysokých cen, nás nezaujalo nic. Oblečení bylo velmi nepraktické. Nechápu, co ti lidé na tom Capri vidí.
Pěšky jsme sešli dolů do přístavu a měli jsme ještě dostatek času projít si obchůdky a popovídat si s Italy. Seznámili jsme se s rodinkou z Neapole. Řekli nám, že v Neapoli je velmi těžký život.
Do Modré jeskyně jsme se neodvážili zajet, nechtěli jsme riskovat, že bychom neodjeli se skupinou zpět.
Modrá jeskyně se nachází 3 km západním směrem od Capri.
Co je to Modrá jeskyně? Grotta Azzurra. Za slunečního svitu je nádherně modře osvětlená. Otvor, jímž se lze do jeskyně dostat je však jen 1 metr nad mořskou hladinou. Pokud je moře klidné, lze tam vplout na malé loďce dovnitř. Pokud je moře neklidné, otvor se zmenší a loďka nemůže z jeskyně vyplout. Uvnitř je jeskyně vysoká asi 15 m. Romantičtí Italové zde mívají i svatební obřad na loďce.
V plném počtu jsme se sešli v přístavu a bez úhony dojeli do našeho kempu. Převlékli jsme se a večer vyrazili do ulic poznávat městečko Sorrento.
Sorrento – lázeňské město
Je nádherné. Já byla z něj nadšená! Skládá se z hlavní třídy a několika rovnoběžných uliček plně zastavěných hotely, restauracemi s posezením venku, butiky, výrobnami likérů. Hlavní třídou města je Corso Italia. Uprostřed města se rozkládá náměstí – Piazza Tasso, pojmenováno na počest známého spisovatele a básníka Torquata Tassa, který se zde v Sorrentu v roce 1544 narodil.
Sorrento je obklopeno citronovými a pomerančovými háji. Z citrónů se vyrábí proslulý italský likér Limoncello. Nejkvalitnější likér Limoncello pochází zrovna odtud, ze Sorrenta, kde zrají krásné šťavnaté citrony. Pokud půjdete po městě, narazíte na mnoho mini výroben tohoto úžasného likéru. Prohlédnete si jeho výrobu a na konci si zakoupíte suvenýr ze Sorrenta pro své známé a příbuzné. Limoncello della Sorrento. Pokud chcete kvalitní, kupte si 38%.
Jinde můžete zakoupit i jiné varianty, například Limocino v Kalábrii.