Capri – kostel sv. Štěpána (Chiesa di Santo Stefano)
Barokní farní kostel sv. Štěpána je největší a nejvýznamnější sakrální stavbou na ostrově Capri. Byl postaven v letech 1688 až 1697, ale vysvěcení se mu dostalo teprve roku 1723. Kostel je postaven na místě starého benediktinského kláštera s kostelem sv. Sofie, z kterého se částečně dochovala pouze zvonice na náměstí Piazzetta. Jednalo se však vždy o stavbu natolik významnou, že v letech 1516 až 1818 sloužila jako diecézní katedrála. Kostel byl postaven podle návrhu architekta Francesca Antonia Picchiattiho a jeho současná podoba je výsledkem stavebních úprav, dokončených v roce 1751. Ty se však týkaly pouze chóru a interiéru.
Průčelí kostela Santo Stefano je rozděleno do dvou úrovní; dolní část s hlavním portálem je zdobena imitacemi mramorových panelů, dvěma postranními výklenky se sochami světců a řadami pilastrů, tu horní pak charakterizuje velké centrální okno a boční voluty. Kostel s kopulemi je postaven na půdorysu ve tvaru latinského kříže. Jedná se o trojlodí se čtveřicí otevřených kaplí na každé straně. Hlavní oltář je umístěn v obdélníkové apsidě a jeho součástí je mensa ze žlutého mramorového sloupu, pocházejícího z kostela San Constanzo, zatímco podlaha je vytvořena z barevných mramorů, které sem byly přemístěny z císařské Villy Jovis. Za oltářem jsou umístěny varhany.
A čeho bychom si měli v kostele jistě všimnout? První pravá kaple je zasvěcena Archandělovi Michaelovi a najdeme zde obraz Paola de Matteis, třetí kaple vpravo pak patří Panně Marii Karmelské a její součástí je De Matteisův obraz Panny Marie z Karmelu mezi dušemi v očistci. Významná je kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova (čtvrtá vpravo), ve které se na bočních stěnách nachází dřevěné relikviáře ze 17. století, které doplňují další relikviáře v podobě dřevěných soch svatých od Giacoma Colomba. V první kapli vlevo pro změnu najdeme vzácný obraz z 15. století, který představuje sv. Antonína se sv. Michalem a Madonou s dítětem. Zajímavá je také čtvrtá kaple vlevo, která je zasvěcena sv. Josefovi. Na oltářním plátně zde můžeme vidět Svatou rodinu, kterou doplňuje sv. František.
Zajímavé jsou obrazy v transeptu, které vytvořili Andrea Malinconica a Giacomo Farelli. Většina mobiliáře zde pak pochází ze 17. století a za zmínku stojí především oltář v kapli Svatého Kříže (zobrazuje Pannu Marii, sv. Jana Evangelistu a Maří Magdalénu u paty kříže) nebo dřevěný kříž z roku 1691 od Giacoma Colomba. Nechybí ani velmi zajímavé hrobky nebo stříbrné sochy zdobené safiry a granáty. Další důležitá kaple v transeptu je věnována Nejsvětější svátosti s oltářním obrazem Panny Marie Růžencové.