Na okraji Harrachovského „Velkého lesa“ (viz tereziánský, josefinský i stabilní katastr z roku 1841, který byl vypracován adjunktem 1. třídy Carlem Bolusekem a geometrem Wenzlem Hniliczkou - „Grosser Wald“) při silnici mezi Barchovem a Zvíkovem měl podle lidové tradice původně stát dřevěný kříž s plechovou figurou ukřižovaného Ježíše Krista. Ten byl v roce 1698 za Ferdinanda Rašína z Riesenburka vyměněn za jednoduchou výklenkovou kapličku, k níž v létě chodívala z Babic i Barchova procesí, aby si lidé vyprosili v suchých časech potřebnou vláhu a v dobách sklizně nebo dlouhodobého nečasu jasné počasí.
Lidé byli zvyklí, že takové prosby nebývaly většinou vyslyšeny, ale ty u kapličky vyslovené se mnohdy vyplnily. Proto rok od roku rostla důvěra místních i přespolních k tomuto objektu a vypravovalo se k němu stále více lidí se svými přáními a touhami. Není tedy nic divného, že byla kaplička zakreslena i do I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c095).
Znenadání však v noci ze 7. na 8. května 1896 vyhořela kaplička uvnitř neznámou příčinou, přičemž hlavně obraz Bohorodičky byl výrazně poškozen. Tehdy se nepřišlo na to, jak požár vznikl. Někdo soudil, že do kapličky uhodilo, jiní hovořili o tom, že ji zapálil nějaký nepřející neznaboh, který záviděl místním to, že se jim žádosti k Pánu Bohu mířené často plní.
Okamžitě sem byl zapůjčen jiný obraz Panny Marie z Nového Bydžova, ale bohabojný gruntovní pán Ferdinand Richter z Humburk, c. k. setník ve výslužbě, jenž sem rád a často jezdil se pomodlit, se rozhodl, že na vlastní útraty s přispěním hraběcí rodiny Harrachů a obce Barchova nechá původní obraz přemalovat a opatřit skvostným rámem. Téměř sám, ač náležel k jiné farnosti, se rovněž zasloužil o velkolepou slavnost svěcení obnovené kapličky, jež byla opravena a vymalována.
Na jeho podnět přišel odpoledne 18. července 1897 velký průvod lidí z Humburk, z Měníka (i se všemi školními dětmi a zdejším řídícím učitelem) a z Malého Barchova (dnes Barchůvek), doprovázený hudebníky s korouhvemi a mariánskými soškami, ke kapličce do lesa a z druhé strany proudily od Babic další davy lidí, mezi nimiž byly babické děti s řídícím učitelem Josefem Relichem, místní sbor dobrovolných hasičů a za všemi byl před knězem nesen ozdobený a ověnčený obraz Panny Marie. Ke kapličce tehdy přišlo takové množství lidu, že byla nouze o místo, takže 50 malým drůžičkám museli vytvořit polokruhový prostor před kapličkou hasiči. Pak již přišlo na kázání babického faráře z improvizované kazatelny, který se následně oblékl do slavnostního pluviálu a obraz posvětil, políbil a zavěsil do kapličky.
Od té doby se s touto kapličkou se strohým trojúhelníkovým štítem, nikou s konchou a 2 pilastry na průčelí nic výrazného nedělo, takže se dochovala do dnešní doby v původní podobě. Strohý trojúhelníkový štít, na průčelí dva pilastry. Jedinou změnou je to, že se uvnitř již nenachází výše zmíněný obraz, ale v 60. letech 20. století to byl zarámovaný barvotisk Panny Marie a dnes je to vyobrazení Ježíše Krista. Dodejme ještě, že od 24. ledna 1964 je kaplička památkově chráněna (viz
https://pamatkovykatalog.cz/kaplicka-panny-marie-12225167; jediné, co lze této straně vytknout, je to, že je zde původ kapličky kladen někdy do 18. nebo 19. století a památkáři si nepřečetli řadu zmínek o kapličce v knihách a časopisech z 19. století, kde je všude zmíněn jako čas jejího vybudování rok 1698).