Kroměříž – biskupský pivovar
Komplex budov někdejšího biskupského pivovaru v Kroměříži je bezesporu památkou významnou a nepřehlédnutelnou. Vždyť jeho historie se zřejmě začala psát již někdy v průběhu 13. století, v pravém slova smyslu to však bylo o tři století později. Je proto zajímavé, že bývá střídavě označován jako biskupský, panský i arcibiskupský, jako památka kulturní i technická a současně také jako areál se souborem chátrajících prázdných budov.
Pivovarský areál má typickou podobu a najdeme jej na kroměřížské adrese Na Kopečku č. 1 – 5. Komplex bývalého (arci)biskupského pivovaru, se nachází západně od zdejšího zámku a tvoří jej několik objektů různého stáří a účelu. Pivovar byl vybudován v 16. století, ale svou současnou podobu získal díky přestavbám v 17., 19. a na počátku 20. století. Stavební vývoj tohoto komplexu tak můžeme označit za poměrně složitý.
Nejstarší částí pivovaru, na jehož budovách se nachází několik biskupských znaků, je humno, tedy dvě jednopatrové budovy se sedlovými střechami, které jsou v interiéru v podstatě čtyřlodním prostorem s dvanácti poli valených kleneb. Za ním se nachází hvozd, což je budova se sedlovou střechou a symetricky řešeným průčelím. Následuje varna s nízkou sedlovou střechou a vysokými průmyslovými okny nebo tzv. chladné hospodářství, tedy spilka a štoky. Pod touto částí se nachází rozměrný sklep s valenými stropy
Při adaptaci pivovaru v roce 1909 byl postaven nový hvozdový komín, došlo k modernizaci sladovny a stavbě nové parní strojovny. Ve 30. letech minulého století se ledárna změnila na stáčírnu lahví a o dvacet let později zde byla zřízena sodovkárna, která fungovala do roku 2003.
Naší chráněnou kulturní památkou se někdejší biskupský pivovar stal – coby průmyslový areál s bohatou historií - hned v květnu roku 1958, od října roku 1978 je součástí kroměřížské památkové rezervace a od prosince 1998 patří i k nárazníkové zóně světového dědictví UNESCO.
Na závěr ještě několik doplňujících a upřesňujících informací:
Pivovarský komplex byl barokně přestavěn po roce 1655 a v roce 1711 zde proběhly menší stavební úpravy. V letech 1876 až 1877 byl rozšířen a v letech 1909 až 1911 celkově přestavěn. Je přitom zajímavé, že pivovar stával za hradbami města, stejně jako např. biskupský mlýn (později zámecká vodárna) nebo biskupská mincovna.
O biskupském pivovaru v Kroměříži se také říká, že se jedná o jeden z nejstarších pivovarů nejen v českých zemích, ale v celé Evropě. Pivo se zde totiž začalo vařit již v roce 1226. Stávající komplex ale skutečně vznikl „až“ v 16. století. Po znárodnění v roce 1948 se stal kroměřížský pivovar tak trošku cestovatelem. Nejprve byl totiž součástí Hanáckých pivovarů n.p. Přerov a od roku 1960 se „přesunul“ mezi 16 Jihomoravských pivovarů, kde prý patřil k tomu nejlepšímu. Poslední várka kroměřížského piva zde byla uvařena v roce 1997. Sodovkárna tady pak ještě pár let fungovala a jejím hitem se stala modrá limonáda Viagra.
Ve 21. století byla snaha celý areál opět oživit. Hovořilo se o vzniku pivovarského muzea, provozování minipivovárku nebo o přestavbě některých objektů na penziony a kulturní zařízení, ale zatím se nic z toho neuskutečnilo. Jednotlivé budovy tak stále pomalu chátrají.