Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kroměříž je okresní město na západě Zlínského kraje. Leží na staré obchodní stezce u řeky Moravy v jižním cípu Hané. Žije zde téměř 30 tisíc obyvatel. V roce 1998 byl zdejší Arcibiskupský zámek s Květnou zahradou a Podzámeckou zahradou zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO. První písemná zpráva o Kroměříži pochází z roku 1110. Od té doby ve městě vyrostlo plno architektonických památek, z velké části i díky olomouckým biskupům a arcibiskupům, kteří si město zvolili za své letní sídlo.
Kostel sv. Mořice stojí na Stojanově náměstí v samém historickém centru Kroměříže. Je to jedna z našich největších a nejvýznamnějších gotických staveb. Založil jej olomoucký biskup Bruno Schauenburk (1245 -1281) patrně krátce po roce 1262, kdy byla ustanovena u něj kolegiátní kapitula (se 6 kanovníky, proboštem a děkanem). Původní stavba trvala dlouhou dobu - např. klenba nad kněžištěm se uzavřela až v roce 1344. Ale již roku 1281 byl před hlavním oltářem pohřben biskup Bruno Schauenburk. V kostele proběhlo několik významných stavebních úprav - zejména po vypálení Husity roku 1432 a pak i Švédy v roce 1643. Když kostel v roce 1836 vyhořel, proběhla za arcibiskupa Sommerau-Beckha jeho poslední velká přestavba. Architekt A. Arche chrámu vrátil jeho původní gotickou podobu.
V kostele kromě "běžné" výbavy najdete i náhrobky biskupů Schrattenbacha a Egkha. U bočního vchodu se nachází busta arcibiskupa Stojana, který v kostele působil jako probošt v letech 1908–1917.
Kostel spravuje Římskokatolická farnost svatého Mořice v Kroměříži. Pravidelné bohoslužby v něm bývají v ÚT, ČT, PÁ v podvečer a v NE dopoledne. Od začátku května do konce září je kostel veřejnosti přístupný v rámci projektu "Otevřené brány".
Svatý Mořic se narodil ve 3. století v Egyptě a byl velitelem římské tzv. Thébské legie, která byla oddílem křesťanů naverbovaných v okolí egyptských Théb římským císařem Maximiánem. Jeho jednotky se měly účastnit tažení v Galii v letech 286 - 287 n.l. a zde se podílet na potlačování vzpoury proti císaři. Křesťanští vojáci však odmítli císařův rozkaz obětovat pohanským bohům a tak byla celá legie pobita. Svatý Mořic je patronem vojáků, obchodníků, umyvačů, barvířů, tkalců, kloboučníků, malířů skla, zbrojířů, nožířů, soukeníků, koní a vinných keřů. Je také pomocník proti dně, nemocem uší a posedlosti.