Kroměříž neboli Hanácké Athény
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Do Athén je sice daleko, ale pokud člověk zatouží po procházce mezi antickými sloupy a toulkách krásnými zahradami, stačí, když se vydá na Moravu, do Hanáckých Athén. Zajímavé město Kroměříže se pyšní Arcibiskupským zámkem s Podzámeckou a Květnou zahradou, které byly roku 1998 zapsány na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Ale úžasných památek i míst je zde podstatně více.
Počátky města spadají do doby, kdy zde byla trhová ves, která vznikla při důležité křižovatce velkých evropských obchodních cest, jantarové a solné cesty. První historicky doložená zpráva o městě Kroměříž pochází ale až z roku 1107. Velký rozvoj nastáváve 13. století, kdy usedl na biskupský stolec Bruno ze Šaumburka. Z Kroměříže se stalo letní sídlo olomouckých biskupů. Byl zde postaven gotický hrad a v roce 1290 byla Kroměříž povýšena na město, ve kterém získali měšťané právo mýtné, pivováreční a mílové.
Také za husitských válek město Kroměříž strádalo. Klid a blahobyt přišel až s biskupem Stanislavem Thurzem na začátku 16. století. Tento vzdělaný humanista a milovník umění dal podnět k přestavbě hradu na renesanční objekt, který se tak stal jednou z prvních památek tohoto slohu na Moravě. Relativní pohodu vystřídala čas od času morová epidemie, která se ve městě objevila několikrát. A jelikož umíralo dost lidí, byl za hradbami vystavěn morový hřbitov. Též období třicetileté války znamenalo pohromu pro Kroměříž. Roku 1643 bylo město dobyto vojskem švédského generála Torstensona a zkázu dovršili vzbouřivší se Valaši, kteří město vypálili.
K dalšímu rozkvětu města významnou měrou přispěl biskup Karel Liechtenstein- Kastelkorne ve druhé polovině 17. století. Pomohli mu s tím císařští stavitelé z Vídně, vlašský inženýr a architekt Filiberto Lucchese a italsko-švýcarský architekt Pietro Giovanni Tencalla, kteří přestavěli v letech 1664 – 95 válkou poničený zámek. Toto arcibiskupské sídlo se stalo jedním z nejkrásnějších na Moravě. Dále vznikla Květná zahrada, vynikající dílo zahradní architektury.
Ale ani toto pohodové období netrvalo dlouho. Roku 1742 obsadilo město pruské vojsko a deset let nato zničil značnou část města i zámku zhoubný požár. A tak se opět budovalo a opravovala. Jakoby se vědělo, že se město dostane v polovině 19. století do popředí zájmu politiků. Ústavodárný říšský sněm habsburské monarchie, zahájený dne 22. 7.1848 ve Vídni, byl přenesen do Kroměříže, kde probíhal za účasti předních českých politických představitelů v arcibiskupském zámku.
Také po sametové revoluci Kroměříž vzkvétala a tak byla právem vyhlášena nejkrásnějším historickým městem za rok 1997 a v roce 1998 byly Zahrady a zámek v Kroměříži zapsány na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes si tady může návštěvník prohlédnout spoustu zajímavého. Například již zmíněný Arcibiskupský zámek, který je dominantou historického města Kroměříže a hlavním magnetem návštěvníků.
Při prohlídce s průvodcem lze v zámku navštívil například Lovecký sál, Růžový salon, Carský pokoj, Poradní sál, Trůnní sál, Malou jídelnu, Manský sál, Novou knihovnu, Starou knihovnu a především reprezentační místnost Velké jídelny, dnes známé pod názvem Sněmovní sál, který patří k nejkrásnějším interiérům v zámku, ale i v naší republice.
Doporučil bych také návštěvu Zámecké galerie, proslulé obrazárny, kde se nachází špičková díla evropského malířství. Patří mezi ně také nejznámější a nejcennější dílo Lichtensteinovy sbírky, kterým je bezesporu obraz benátského mistra Tiziana Vecellia s názvem Apollo a Marsyas, na kterém umělec ztvárnil antický mýtus o hudebním souboji satyra Marsya a boha Apollona.
Po skončení prohlídky vlastního zámku není třeba rychle opouštěn prostory, jelikož se nabízí výšlap na zajímavou zámeckou věž, odkud je krásný výhled na zámek, město i okolí. Stačí si zakoupit vstupenku a vyjít „pár“ schodů. Ale ta námaha stojí určitě zato.
V těsné blízkosti zámku se nachází Podzámecká zahrada, kam je přístup zdarma. Nacházejí se tam zajímavé dřeviny, vodní plochy i zahradní architektura. Bohužel některé stavby potřebují opravit. Na první pohled by mohl člověk říct „obyčejný“ přírodní park, ale když se začne procházet a rozhlížet se, určitě se mu tady zalíbí, jako se to podařilo mně.
Další zahradou, pro většinu návštěvníků města známější, je Květná zahrada. Jedná se o významný původně raně barokní park v geometrickém stylu francouzské zahrady. Všichni doporučují její návštěvu, když to tu kvete, ale nám se zde líbilo i v zimě. Také to mělo své kouzlo.
Ve městě je několik krásných kostelů a zajímavých kaplí. Jedním z nich je barokní kostel sv. Jana Křtitele, který se řadí mezi nejkrásnější chrámy 18. století na Moravě. Nachází se na Masarykově náměstí.
Nedaleko, na Stojanově náměstí, byla kdysi postavena jedna z největších a nejvýznamnějších gotických staveb v České republice, kostel sv. Mořice v Kroměříži. Na severní straně k němu přiléhá komplex Arcibiskupského gymnázia napojený Mlýnskou branou na Arcibiskupský zámek.
Třetím větším svatostánkem v Kroměříži je římskokatolický farní kostel Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Riegrově náměstí, které bylo kdysi tržištěm s názvy Spodní rynek, Nový rynek, Zelný trh či Koňský trh.
Skoro bych se zapomněl zmínit o návštěvě Muzea Kroměřížska, což by byla velká škoda. Lze tady totiž spatřit rozsáhlé sbírky oborů archeologie, historie, národopisu, dějin umění a přírodních věd.
V zajímavém podloubí na Velkém náměstí č. 38 si může člověk prohlédnout stálé expozice i krátkodobé výstavy.
Po Kroměříži se lze toulat snad nekonečně dlouho a objevovat zajímavá místa, mezi něž určitě také patří Arcibiskupské vinné sklepy na zámku či Biskupská mincovna ze 17. století. Já jsem se též vydal hledat místní Židovský hřbitov, který jako v pořadí již třetí židovský hřbitov na území Kroměříže byl založen v roce 1924. Nachází se na něm i náhrobky z předchozích dvou zničených hřbitovů. Ale moc jich tam není a najít hřbitov, který je umístěn na okraji ústředního hřbitova, také není jednoduché. V roce 1962 zde byl postaven pomník 300 obětem holocaustu z Kroměříže a okolí.
Chtěl jsem stručně napsat „pár“ odstavců o tomto krásném městě, kde jsem se procházel několik dnů, ale kouzlo Kroměříže se nedá vyjádřit na papíře. Tam je potřeba jet, toulat se a kochat se.
Ve městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- arcibiskupský zámek:https://www.turistika.cz/mista/arcibiskupsky-zamek-ve-meste-kromeriz
- Květná zahrada:https://www.turistika.cz/mista/kvetna-zahrada-mensi-ze-dvou-arcibiskupskych-zahrad-v-kromerizi
- Podzámecká zahrada:https://www.turistika.cz/mista/podzamecka-zahrada-vetsi-ze-dvou-arcibiskupskych-zahrad-v-kromerizi
- zámecká vyhlídková věž:https://www.turistika.cz/mista/zamecka-vyhlidkova-vez-ve-meste-kromeriz
- muzeum Kroměřížska:https://www.turistika.cz/mista/muzeum-kromerizska-v-hanackych-athenach
- Max Švabinský:https://www.turistika.cz/mista/kromeriz-a-max-svabinsky
- kostel sv. Mořice:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-morice-v-kromerizi-jedna-z-nejvetsich-a-nejvyznamnejsich-gotickych-staveb-u-nas
- kostel Nanebevzetí Panny Marie:https://www.turistika.cz/mista/kostel-nanebevzeti-panny-marie-v-kromerizi
- kostel sv. ana Křtitele:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-jana-krtitele-v-kromerizi-jeden-z-nejkrasnejsich-chramu-18-stoleti-na-morave
- kostel sv. Cyrila a Metoděje:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-cyrila-a-metodeje-v-kromerizi
- kaple sv. Kříže:https://www.turistika.cz/mista/kromeriz-a-kaple-sv-krize
- sv. Jan Nepomucký:https://www.turistika.cz/mista/sv-jan-nepomucky-u-kostela-sv-jana-krtitele-v-kromerizi
- sloup Nejsvětější Trojice:https://www.turistika.cz/mista/kromeriz-a-sloup-nejsvetejsi-trojice
- židovské hřbitovy ve městě:https://www.turistika.cz/mista/kromeriz-a-zidovske-hrbitovy
- naučná stezka a Biocentrum Hráza:https://www.turistika.cz/mista/kromeriz-a-ns-hraza-biocentrum-hraza
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/