Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Kroměříž je okresní město na západě Zlínského kraje. Leží na staré obchodní stezce u řeky Moravy v jižním cípu Hané. Žije zde téměř 30 tisíc obyvatel. V roce 1998 byl zdejší Arcibiskupský zámek s Květnou zahradou a Podzámeckou zahradou zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO. První písemná zpráva o Kroměříži pochází z roku 1110. Od té doby ve městě vyrostlo plno architektonických památek, z velké části i díky olomouckým biskupům a arcibiskupům, kteří si město zvolili za své letní sídlo.
Piaristické gymnázium v Kroměříži bylo založeno již 16.června 1687 biskupem Karlem II. z Lichtenštejna - Kastelkornu. Šlo v tu dobu o osmý piaristický ústav v Čechách a na Moravě. Ze začátku působilo v budovách zaniklé johanitské komendy. K nové vlastní piaristické kolej byl položen základní kámen 3. května 1688. Budova koleje byla dostavěna až v roce 1694 a školní budova se dokončila roku 1696.
Až v letech 1737 - 1768 byl pro piaristy vystaven současný celý komplex budov - kostel sv. Jana Křtitele, budova koleje a budova gymnázia. Kroměřížská piaristická kolej se svými školami byla ozdobou reprezentačního sídla olomouckého biskupa. Byla proto také těsně kulturně spjata se životem zdejšího biskupského dvora a výuka byla mnohem více zaměřena na hudební i dramatickou složku.
Nad kamenným portálem je znak biskupa Lichtenštejna a kartuš s latinským nápisem (česky zní: "Odtud nechť duchaplné dílo všude svou pověstí mluví."). V roce 1879 přešla budova gymnázia do majetku města a bylo v něm německé gymnázium až do roku 1919, kdy byla přebudována na byty. V budově koleje je dnes Konzervatoř P. J. Vejvanovského.
Piaristé = Řád chudobných řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol (Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum). Řád založil roku 1597 v Římě katalánský šlechtic José de Calasanz Gastó (sv. Josef Kalasanský). Původní školské bratrstvo bylo v r. 1621 povýšeno papežem Řehořem XV. na řeholní řád. Vedle duchovní činnosti byla a je hlavní povinností členů řádu výuka a výchova dětí a mládeže. Piaristé skládají 4 sliby - čistoty, chudoby, poslušnosti a péče o děti a mládež. Dnes piaristé působí mezi víc než 30 národy jako vedoucí škol, výchovných středisek, ve farnostech, akcích mládeže a misiích.