Loading...
Tato 230 m dlouhá komunikace se ukrývá na okraji městského jádra a spojuje Sněmovní a Masarykovo náměstí. Od rynku před arcibiskupským zámkem směřuje jihozápadním směrem a zhruba v polovině délky křižuje Stojanovo náměstí s ulicí Křížkovského, vedoucí na kroměřížské Velké náměstí. I když je Pilařova ulice zcela bez obchodů a jednu její stranu tvoří jen omšelá fronta měšťanských domů a zeď, přesto se na ní budete cítit jak na reprezentativním zadním dvorku nějaké honosné vily, neboť protější strana je plná zajímavých historických objektů.
Do roku 1886 se nazývala Piaristickou, od roku 1908 její část dostala název po Adolfu Pilařovi a od konce války nese jeho jméno celá ulice.
Hned za Sněmovním náměstím prochází okolo parčíku s fontánou, který zleva obklopuje budova Církevní ZŠ a z pravé strany mnohem větší objekt připomínající palác – Arcibiskupské gymnázium. Vystavěl je roku 1860 Josef Erwin von Lippert. Kaple nacházející se v areálu „gymplu“ je o rok starší. Původně pouze chlapecký seminář byl roku 1914 rozšířen a dodnes se v něm vyučuje.
Následně komunikace míjí Stojanovo náměstí s impozantní sakrální stavbou – kostelem sv.Mořice. Jeho předchůdcem byl gotický svatostánek. Ten byl vypálen husity, později sice opraven, ale v průběhu času ještě několikrát poničen a v 19.století přestavěn v novogotickém stylu.
Před dvouvěžovým dómem je u cesty možno navštívit Bistro U Mořice, nabízející produkty české kuchyně.
Vedle chrámu stojí Dům kanovníků a vikářů, barokní objekt s mansardovou střechou, na zdi s pamětní deskou farářům umučených za druhé světové války.
Dál už je ulice i z této strany lemována vysokou kamennou zdí, za níž se v zahradě ukrývá budova proboštsví.
Před samotným závěrem komunikace mineme Konzervatoř P.J.Vejvanovského, v níž se vyučuje hudbě a zpěvu. Vznikla přestavbou bývalé piaristické koleje z roku 1694, původně zde stával špitál pro chudé.
V samém závěru ulice se za konzevatoří vypíná skvostný barokní chrám sv.Jana Křtitele, který byl roku 1768 zbudován jako součást piaristické koleje. Jeho ústřední částí je oválná loď se stropem nacházejícím se 38 metrů nad podlahou, vyzdobená freskami od J.J.Etgense.
Protilehlé nároží mezi Pilařovou a Jánskou ulicí vyplňuje mohutně působící raně barokní objekt – bývalé Piaristické gymnázium. Bylo vystavěno slavným Italem – G.P.Tencallou, v 19.století bylo zvýšeno o další patro a změněno na německé gymnázium, roku 1919 škola zrušena a interiéry přestavěny na byty.
Mezi chrámem sv.Jana Křtitele, bývalým piaristickým gymnáziem, ulicí Pilařovou, Jánskou a protilehlým domem, v němž se narodil malíř Max Švabinský, se nachází volné prostranství, jež je jakousi „předsíní“ na ně navazujícího Masarykova náměstí.