Kroměříž – smírčí kříž
Kroměřížský smírčí kříž patří k těm méně obvyklým; tedy minimálně svým umístěním a kompozicí. Nachází se totiž téměř v centru města a navíc je zasazen do výklenku fasády domu Wechův dvůr, který je stejně jako tento bílý kamenný kříž památkově chráněn.
Poměrně drobný smírčí kříž pochází zřejmě z roku 1605 (podle některých informačních pramenů se jedná o rok 1602 nebo dokonce 1501) a najdeme jej na křižovatce ulic Kojetínská a Štěchovice. Jedná se o kříž hrubě sekaný, s nápisem na čelní straně. Tento nápis se špatně čitelnou datací se vztahuje k zastřelení Jana Kříže ze Štěchovic.
Kříž charakterizuje oblá hlava i ramena a byl vztyčen tradičně viníkem na místě trestného činu, aby tím došlo k usmíření s rodinou oběti i Bohem. Kříž je zhotoven z pískovce a jeho rozměry se podle různých pramenů vždy liší. Výška kříže bývá uváděna v rozpětí 70 až 80 cm, šířka 59 až 60 cm a tloušťka 18 až 40 cm.
Poprvé je tento kříž zmapován v roce 1907. Původně stával na louce u Štěchovic, poté byl zazděn do zdi domu č.p. 30. Po zboření tohoto domu se stal součástí muzejní expozice a z muzea byl přemístěn na své současné stanoviště.
Kroměřížský smírčí kříž je památkově chráněn již od května roku 1958 a o přibližně 4,5 roku později se stal také součástí tzv. nárazníkové zóny statku světového dědictví.