Loading...
Kroměřížská zámecká věž patří k hlavním dominantám tohoto půvabného „unescového“ města. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 40 metrů a vede k ní 206 schodů, což rozhodně není málo ani u standardních rozhleden. Ne každá z nich ovšem pochází z období středověku, i když podoba té současné vznikla „až“ v druhé polovině 18. století.
Celková výška věže je 84 metrů a na její prohlídka (jedná se totiž o samostatný zámecký prohlídkový okruh) nebudete potřebovat více než 20 až 30 minut. Věž bývá otevřena pouze za příznivého počasí a kapacita jejího ochozu je 20 osob (nevšiml jsem si ovšem, že by to někdo nějak hlídal).
Po zdolání 140 točitých pískovcových schodů a 66 stupňů dřevěného schodiště se vám nabídne krásný výhled nejen na město Kroměříž, které je známě jako Hanácké Athény, a jeho blízké okolí, ale - za příznivého počasí – také na Jeseníky, Javorníky a Chřiby.
Vraťme se ale ještě na chvíli k podobě Arcibiskupského zámku, a tedy i jeho „věžní rozhledny“. Původně zde stával hrad, který byl přestavěn na renesanční biskupskou rezidenci. Tu po švédské okupaci čekala v II. polovině 17. století radikální barokní přestavba vedená architekty Filibertem Luchesem a Giovannim Pietrem Tencallou. K dalším větším úpravám zde došlo po ničivém požáru z roku 1752.
Otevírací doba věže se mění podle ročního období. Otevírá se v 8,30 nebo v 9,30 hod. a zavírá v 16,00, 17,00 nebo 18,00 hod.
Za vstupné zaplatíte 70 Kč (snížené 50 Kč) nebo lze využít kombinované vstupné zahrnující výstup na věž a prohlídku reprezentačních sálů, které přijde na 250 Kč (snížené 180 Kč).
Závěrečná poznámka: Příznivce renesančních figurálních náhrobníků, mezi které se počítá i autor tohoto článku, jistě potěší již vstup do přízemí věže, kde jich je několik k vidění (jejich „vlastníky“ jsou např. Bernard Stern ze Statenberka nebo Jan Karas ze Zelené Hory).
A ještě dodatkové PS: fotogalerie je tentokrát bez popisek a představuje „pouze“ samotnou dominantní zámeckou věž i jednotlivé významné památky Kroměříže z ní viděné.