Kulturní památka Sluncová v Karlíně.
Dnešní zámeček Sluncová má svůj historický prapůvod ve viničné usedlosti z doby Karla IV. Tehdy byly zřizovány četné vinice na úpatí Vítkova v oblasti tehdejšího Špitálského pole, až k hospodářským stavením vinice Palmovka. Dnes se jedná o území Karlína Invalidovny a Palmovky. Mnohé vinice a usedlosti byly v minulosti několikrát zničeny vojsky (například při dobývání Prahy Zikmundem roku 1420 známá bitva na Vítkově, nebo při obléhání Prahy roku 1639 švédskou armádou). Pozemky vinic i hospodářské budovy postupně zanikaly s rozvojem předměstí Prahy a související výstavbou domů a fabrik.
Jedinou budovou, která souvisí s vinařskou minulostí je zámeček Sluncová v ulici U Sluncové. V polovině 17 století dostala vinice jméno podle primátora Nového Města pražského Josefa Slunce, kterému vinice patřila. Vinici koupil později primátor Starého Města pražského Jan Jiří Reischmann z Rieschenberka, který zde postavil barokní usedlost. Roku 1731 ji zřejmě museli prodat císařské komisi pro potřeby výstavby vojenských objektů budované Invalidovny. Později byla usedlost jako nepotřebná prodána hejtmanovi kouřimského kraje rytíři Antonínu Klementu Voříkovskému z Kunratic. Roku 1800 byla přebudována do dnešní klasicistní podoby a sloužila jako zámeček, který již neměl žádné hospodářské budovy. U zámečku byla vybudována „grotta“, což je umělá krápníková jeskyně. V roce 1870 se majitelem stal továrník Heine, podle kterého se budově nějakou dobu říkalo Heinovka (jiná Heinovka je restaurace na Vinohradech).
Po druhé světové válce zámeček chátral. Od roku 1964 je památkově chráněný. V letech 1978-82 byl odborně restaurován architektem Dejmalem. Dodnes se uvnitř prý dochovala fresková výzdoba. Opravený sloužil jako reprezentační a školící středisko ČKD Praha. Přes smutný konec ČKD je stále na vchodu cedulka vlastníka ČKD DIZ. Zámeček je evidentně dobře udržován a užíván. Bohužel je veřejnosti nepřístupný