Loading...
Turistické cíle • Orientační bod
Město Lanškroun je bezesporu půvabnou vstupní branou do Čech pro nás východněji bydlící Moravany, případně pro opačně jedoucí rozlučkovým místem na východě Čech.
Město vzniklo podle dějinného výkladu v polovině 13. století při velké kolonizaci. Poloha v blízkosti zemské hranice i kupeckých komunikací přinesla městu jak prosperitu tak i vpády různých plenitelů.
Hlavní lanškrounské náměstí je pojmenováno po patrně nejslavnějšímu zdejším rodáku, Janu Marku Marci (1595–1665) profesoru a rektoru Karlovy univerzity, zakladatele spektrometrie.
Nejen na něho, ale i na další významné události originálně upozorňuje kamenná časová osada na náměstí na západní straně od renesanční radnice. Lékař, matematik, astronom a filozof Marci je připomenut na zvláštní čísti osy, kolmé k té hlavní.
Originální dílo je výtvorem ing. Arch. Lucie Kamínkové, kamenickou práci zhotovila firma Štefana Kyčmola z nedalekého Ostrova. Za materiál je použita černá žula. Jde vlastně o 13 bloků – trámků rozměru 20x15x100 cm. Na nich je vyryto 25 časových údajů odkazující na události ve městě. Dílo bylo financováno 120 tis. Kč dotace Pardubického kraje, což pokrylo asi 75% nákladů, zbytek uhradilo město.