Lanškroun - sloup Nejsvětější Trojice
Lanškrounský sloup se sousoším Nejsvětější Trojice je hodnotnou barokní památkou pocházející z I. čtvrtiny 18. století. Najdeme jej na křižovatce ulic Dobrovského a Třešňovecké, tedy na okraji historického centra města. Sloup je považován za doklad svatotrojiční úcty v období baroka, ale najdeme zde i reliéfy, které oslavují Pannu Marii, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého.
Sloup byl původně umístěn za Horní branou, na malém náměstíčku u bývalého knížecího špitálu. Jedná se o sochařsko-kamenickou práci neznámého autora, pocházejícího snad z oblasti česko-moravského pomezí, kvalita provedení však spíše nasvědčuje některému z větších uměleckých center. A na tom nic nemění ani fakt, že se po ikonografické stránce jedná o starší typ ztvárnění tématu Nejsvětější Trojice, kdy sedící Bůh Otec drží v rukou Krucifix.
Sloup má čtvercovou třístupňovou základnu a dvoudílný hranolový podstavec. Ten nese samotný štíhlý sloup s kompozitní hlavicí, atickou patkou a dříkem. Uprostřed dříku je umístěn monogram IHS, zarámovaný dvěma ratolestmi spojenými korunou. Na spodním dílu podstavce se nachází akantové kartuše s německými nápisy. Horní část podstavce je zdobena již zmíněnými nízkými reliéfy. Na zadní straně podstavce si můžeme přečíst chronogram 1720. Vrchol sloupu tvoří sousoší Nejsvětější Trojice, tedy Bůh Otec s tiárou na hlavě, který drží mezi koleny Ukřižovaného a u jehož nohou se nachází holubice na oblacích s andílčími hlavami.
Sloup je zhotoven z kvalitního pískovce, můžeme na něm vidět zbytky polychromie i zlacení a již od května roku 1958 se jedná o naši chráněnou kulturní památku. Ta se navíc v roce 1990 stala součástí lanškrounské MPZ. O dalších 11 let později se tento sloup Nejsvětější Trojice dočkal kompletního zrestaurování.