Městské muzeum Lanškroun
Historie lanškrounského muzea se začala psát v roce 1905, jeho hlavním cílem bylo shromažďovat muzejní sbírky a pečovat o ně. Nejprve muzeum našlo své místo v několika místnostech v části budovy nynější základní umělecké školy na náměstí Aloise Jiráska (tehdejším Josefském náměstí). Muzeum se poté v průběhu let stěhovalo do různých budov v Lanškrouně (zámek, radnice, Dělnický konzum). Nakonec bylo trvale umístěno do několika málo prostor zámku. Již v roce 1960 si správce muzea Jindřich Chládek stěžoval na nevyhovující prostory a plánoval dokončení rekonstrukce zámku. Nově zrekonstruované muzeum se slavnostně otevřelo 5. září 1992.
Od počátku roku 1992 do konce roku 2007 mohli návštěvníci v muzeu zhlédnout více než 130 tématických výstav. K nejzajímavějším patřily: grafiky Adolfa Borna, grafiky Jiřího Anderleho, obrazy Zdeňka Sklenáře a Karla Franty, plastiky Olbrama Zoubka, Malířství 19. století, Symbolismus a secese, Svět indiánů očima rodičů a dětí, Hrací stroje a strojky, Betlémy, Říše loutek, Lanškroun na starých pohlednicích, Tradiční umělecká řemesla Orlicka a Podorlicka, Hřebečské zvykosloví, kroje atd.
V současné době v muzeu naleznete sbírky vážící se k městu Lanškroun a celému regionu. Za posledních deset let muzeum vybudovalo také cennou sbírku betlémů (Šilarův vyřezávaný ze dřeva, který se každý rok rozšiřuje, Brožkův papírový Ústecký, Kralický a keramický A. Moserové apod.). Získalo také pozůstalost díla hudebního skladatele a dirigenta Jindřícha Pravečka, medaile, mince a sochařská díla akademického sochaře Zdeňka Kolářského a další.
Expozice
- Historie města Lanškrouna a okolí
- Císařský pokoj
- Sklářství na pomezí Čech a Moravy
- Kabinet mincí, medailí a sochařských prací Zdeňka Kolářského
- Pamětní síň hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka
- Lubomír Šilar - sochař, obdivovatel figur, zvířat a keramiky
Další informace týkající se otevírací doby, vstupného apod. naleznete zde: www.muzeumlanskroun.cz