Lindos – chrám Athény Lindské
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Dórský chrám, zasvěcený bohyni Athéně, byl dominantou Akropole ve městě Lindos až do doby, kdy jej svou velikostí zcela zastínila johanitaká pevnost. Jedná se o typ řeckého chrámu, označovaného jako amfiprostylos, tedy budovu s otevřeným čtyřsloupovým portikem na obou stranách. Skládá se ze tří tradičních částí, což jsou pronáos (předsíň), cella (svatyně se sochou bohyně) a opisthodomos (zadní místnost), kde se nacházela pokladna a „úschovna“ pro posvátné nádoby. Chrám, stojící na nejvyšším bodu Akropole (v její jižní části), získal svou Konečnou podobu okolo roku 300 před naším letopočtem, zcela ztratil svůj význam až v období raného středověku. Stavebním materiálem byl místní pískovec z Porosu a původně byl chrám v horní části zdoben malovanými ornamenty.
Podle legendy zde vznikl kult Athény Lindské již někdy v 9. století před Kristem, ale vykopávky zde žádnou stavbu z té doby nikdy nepotvrdily. Tento kult pak obnovil až „dobrý tyran“ Kleoboulos, který zde nechal – okolo roku 550 - postavit Athénin kamenný chrám, pravděpodobně však skutečně na místě starší stavby. K archaickému chrámu vedlo hrubé schodiště. V roce 392 (nebo 342) chrám vyhořel (nebo byl vypálen), a proto byla roku 342 př.n.l. zahájena stavba nového chrámu, a to současně s propylejemi a monumentálním schodištěm. Původně - tedy již ve 2. tisíciletí př.n.l. - zde však zřejmě byla přírodní jeskyně, kde byla uctívána neznámá ženská bohyně a první skutečný – ale ještě dřevěný – chrám své bohyni Athéně Lindské postavili Dórové. A to ještě nemluvím o tom, že podle jedné legendy byl původní chrám dílem Danaa a jeho padesáti dcer. Po požáru byla pořízena i nová socha Athény; tu dřevěnou nahradila bohyně ze zlata, mramoru a slonoviny. Malou svatyni také rozšířily další stavby jako doklad bohatství ostrova.
Obdélný chrám je relativně malý, jeho rozměry jsou přibližně 22 x 8 metrů. Jeho osa je směrována atypicky způsobem sever – jih. Zachovány na svém místě zůstaly z původního chrámu opravdu jen fragmenty. Jedná se v podstatě jen o základnu v opisthodomos, relativně velkou část západní zdi, malou část východní zdi a nepatrnou část sloupoví v předsíni zvané pranáos. Je zde i podstavec pod sochu bohyně Athény (ta byla zničena v Istanbulu) a otvory nebo drážky ve stěnách, které způsobily dřevěné podpěry a upevňovací prvky.
Po obou stranách vstupu do chrámu byl v minulosti pravděpodobně umístěn seznam všech kněží, kteří zde působili v období let 406 př.n.l. až 28 po Kristu. Na dalších tabulích byl zapsán seznam zázraků, které bohyně učinila a jména významných návštěvníků chrámu (např. Hérakles, Helena Trójská, Menelaos nebo Alexander Veliký). Část nápisových tabulí byla později použita při vydláždění podlahy nedaleké raně křesťanské baziliky. Dvě takové mramorové desky jsou – jako Kronika chrámu Athény Lindské – uloženy v muzeu v dánské Kodani.
Při rekonstrukci chrámu Athény Lindské v období let 1936 až 1940 byly obnoveny obě sloupoví a současně byly znovu postaveny části bočních stěn chrámu. Během poslední obnovy této památky v letech 2000 až 2005 bylo rozhodnuto, že všechno je jinak. Všechny dřívější dokončené rekonstrukce byly odstraněny a nahrazeny novým stavebním materiálem. Současně byly opraveny veškeré chyby předchozího zásahu, výška sloupů byla přepočítána a byly identifikovány a použity také některé původní fragmenty antického chrámu. Ty byly doplněny a umístěny na původní místo.