Lindos - chrám Panny Marie z Lindu (Kimissis tis Theotokou)
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
V „bílém městě“ na ostrově Rhodos se nachází - mimo jiné - i relativně vysoký počet kostelů. Proč ne, historie Městečka Lindos, které vykazuje pouhou tisícovkou obyvatel, se údajně píše již od 12. století našeho letopočtu. Z bohaté nabídky je bezesporu tím nejznámějším a nejnavštěvovanějším zdejším kostelem - původně byzantský - chrám Panny Marie z Lindu nebo též Matky boží, místními zvaný Panayia nebo Kimissis tis Theotokou. Jedná se o krásnou obdélná stavbu na půdorysu kříže a s výraznou kopulí, která se nachází při cestě na Akropoli.
Chrám byl postaven okolo roku 1400, pravděpodobně na místě starší stavby. V roce 1489 jej nechal celkově rekonstruovat velmistr johanitského řádu Pierre d' Aubusson, jehož erb vidíme na jižní straně menší zvonice spolu s erbem velitele hradní pevnosti Pierra d' Aymer. V té době byl chrám s určitostí rozšířen o otevřenou předsíň s gotickou Křížovou klenbou. Nejstarší freska v kostele pochází sice z roku 1637, ale nástěnné malby v interiéru jsou většinou brány jako jeden celek, připisovaný malíři Gregoriovi ze Simi a datovaný rokem 1779. Maleb je více než osmdesát a všechny zobrazují příběhy z Bible
Tento mariánský kostel je sice vždy totálně přelidněn (je opravdu hodně koukatelný I když trošku připomíná pestrobarevný bazar) a nesmí se v něm fotografovat (proto ta horší kvalita snímku pořízeného od pasu), ale rozhodně stojí za návštěvu. Při pohledu z venku každého ihned upoutá vysoká štíhlá zvonice, při vstupu na nádvoříčko před chrámem zjistíte, že zvonice jsou zde dvě.
V interiéru za pozornost určitě stojí krásné dřevoryty a vyřezávané biskupské křeslo, což jsou znamenité umělecké práce ze 17. století. A povšimněte si chrámové podlahy, která je tvořena oblíbenou mozaikou z černých a bílých oblázků (tzv. chochlaki), což uvidíte v Lindosu – i na celém ostrovu Rhodos – určitě ještě několikrát.