Loading...
Obdélníkové náměstí Palackého v Lomnici u Tišnova sice dosahuje rozměrů jen asi 100 x 50 metrů, ale díky barokní úpravě, kterou zde nechal provést hrabě František Gabriel Serényi (a jehož vizi dokončil jeho nástupce Antonín Amata z téhož rodu) vznikl rynek, který patří dle mého skromného soudu k těm nejhezčím na celé Moravě!
Prvotní donátor si nejprve upravil lomnický zámek k obrazu svému, no a protože chtěl mít stejně reprezentativní i nejbližší podzámčí (myšleno náměstí městečka), povolal si k jeho přestavbě dva význačné brněnské stavební mistry. Vzniklo tak dílo dodnes hodné obdivu, zvláště pak kvůli jeho velmi kvalitní architektonické kompozici.
Pokud sem přijedeme autobusem anebo vlastním vozem, který je možno zaparkovat na horním konci rynku, sklopme zraky oslněné jeho největšími dominantami a upřeme je nejprve na vlastní plochu rynku:
Jeho převážnou část tvoří parčík, na jehož západní straně narazíme na barokní sochu sv.Jana Nepomuckého a o kousek dál na starobylou kašnu. Pravděpodobně tu stojí už od roku 1670, kdy byla využívána řemeslníky budujícími nové náměstí a sloužila také jako zdroj vody pro případ požáru.
Střed náměstí pak zdobí jedna z jeho největších dominant – Morový sloup, který tu byl vystavěn až za hraběte Antonína Amata roku 1709. Jedná se o pozoruhodné sochařské dílo ze žuly a mušlovitého vápence. Hlavní sokl má podobu mohutného skaliska, okolo nějž jsou dole po obvodu rozmístěny sochy šestice „svatých“ – Antonína Paduánského, Šebestiána, Víta, Jana Nepomuckého, Rocha a Floriána. Nad mohutnou základnou podoby skály se sloup zužuje do „Stromu poznání.“ Ten pak v horní části přechází do oblačného dříku s hlavami andílků a je završen Immaculatou. Na realizaci díla se podepsal známý brněnský sochař Mathias Thomasberger, který se krátce předtím v Lomnici přičinil i o dekoraci kaple sv.Antonína Paduánského.
Severní straně náměstí (a vůbec celému rynku) dominuje úžasná raně barokní sakrální stavba kostela Navštívení Panny Marie. Předchůdcem nového honosného chrámu byl gotický kostelík sv.Víta a sv.Jana Křtitele stojící vprostřed náměstí, ale ten byl jako málo reprezentativní zbourán a na jeho místě byl později vystavěn morový sloup.
Chrám Navštívení Panny Marie vyniká svým monumentálním bělostným dvouvěžovým průčelím - jediným takovým na Tišnovsku. Kostel vznikl podle projektu slavného architekta Giovanniho Pietra Toncaly. Stavbu vedl brněnský zednický mistr Pavel Wimberger, kterého v roce 1683 nahradil rovněž Brňan – Jan Křtitel Erna. Chrám byl dokončen roku 1682, celý interiér až o rok později, ale jeho vybavování probíhalo ještě řadu dalších let.
Za monumentálním vstupním průčelí se nachází (z náměstí téměř neviditelná) podélná chrámová loď. Kromě několika soch světců a dřevěných barokních lavic pochází zbytek jejího mobiliáře až z devatenáctého století. Z té doby (1847) i fascinující mramorový Boží hrob s velice zajímavou kompozicí soch, jejichž autory se stali Benedikt Eden a Josef Břenek.
Zvenčí se do lodi vchází pod kruchtou, na níž jsou umístěny nádherné varhany. Ty původní postavil roku 1799 David Výmok se svým tovaryšem Václavem Merthalem, ale roku 1959 byly nahrazeny novými.
Novobarokní oltáře pocházejí zhruba z půle 19.století a autorem volně stojícího hlavního oltáře byl pravděpodobně Benedikt Edele. Visí na něm obraz Navštívení PM, který roku 1887 namaloval Josef Šichan.
Boční oltáře jsou zasvěceny sv.Aloisu, sv.Janu Nepomuckému, sv.Barboře a sv.Františku Saleskému. První dva oltáře svými obrazy vyzdobil Birong a ty další zase malíř Anderle.
K cenným sochám pak patří sv.Dismas z roku 1704 a Madona s Ježíškem.
Vedle kostela stojí fara zbudovaná ve stejném časovém období jako nový kostel a radnice – tedy v druhé půli 17.století. Její neoklasicistní fasáda pochází z období úprav Lomnice v polovině 19.století stavitelem Františkem Vašíčkem.
Ten má na „svědomí“ i úpravu hlavní budovy panského pivovaru, na jehož čelní stěně obrácené od severovýchodu na plochu rynku, je umístěna veliká nika, kterou vyplňuje dvoumetrová socha krále piva – Gambrina. Budova byla už dávno přestavěna na obytné účely, ale pivo se v areálu znovu vaří od roku 2016 a dnešní pivovar nese spolu s pivem velmi originální název – Genius Noci.
Na východním konci náměstí umístěn Pomník obětem světových válek z roku 1965, jehož autorem se stal Jan Urban.
Na západní straně rynku se nachází budova Panského domu, nad vchodem s erbem Františka Gabriela Serényiho a jeho choti Benigmy z Lobkovic, která prošla proměnou z panské hospody na současnou restauraci.
Na jižní straně náměstí se naproti kostelu a morovému sloupu vypíná budova radnice (dnes úřad městyse), tvořící jakýsi architektonický a přitom symetrický protipól těmto dvěma stavbám. Má mynýristickou fasádu a siluetu objektu zvýrazňuje předsunutá hranolová a vysoká hodinová věž.