Luhačovice – dům Radhošť
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Půvabné lázeňské město Luhačovice, rozkládající se v údolí Luhačovického potoka aneb říčky Šťávnice, na hranici Valašska a Slovácka, nabízí svým návštěvníkům i lázeňským hostům – mimo jiné – také množství zajímavých historických památek. Město samotné je přitom možno rozdělit na část lázeňskou a část městskou. Součástí centrální části města, která je orientována od severovýchodu na jihozápad (nebo chcete-li naopak), je také městská památková zóna. Ta zahrnuje i páteřní Masarykovu ulici.
Luhačovicím stále všeobecně vládne – nebo minimálně spoluvládne – secese. A jednu ze staveb v tomto - dnes tolik populárním stylu - najdeme právě na Masarykově ulici (č. 288). Jedná se o lázeňský pavilon Radhošť. Nepřehlédnutelná „štíhlá“ bílá, samostatně stojící, třípodlažní budova byla v říjnu roku 1992 prohlášena kulturní památkou. Jejím výrazným dekorativním prvkem je nárožní polygonální patrový arkýř, nesený atlantem. Je ovšem fascinující, že památkáři, kteří dnes nesmyslně „kecají“ opravdu do všeho – a všude – dopustili, aby vedle této památky vzniklo něco tak odpudivého, nevkusného a do MPZ nezapadajícího, jako je vedlejší přízemní prodejna značkových riflí.
Původně se sice jednalo o lázeňský pavilon, dnes však objekt slouží jako bytový dům. Jeho zadní část je jednoduše nezdobná a – alespoň podle stavu fasády vyjma průčelí do ulice - dům již mírně chátrá. Přesto se však jednoznačně jedná o jednu z nejzajímavějších budov, kterou v centrální části Luhačovic najdete.