Četníky z Luhačovic jsme sice nepotkali, ale hlady tady člověk v noci neumře
První stopy osídlení ze slovanského období jsou doloženy již v 7. a 8. století, což dosvědčují archeologické nálezy v Oboře u Luhačovic. Nejstarší písemná zmínka o Luhačovicích pochází až z roku 1412 a na město byly povýšeny teprve v červnu 1936.
Luhačovice se rozkládají v nadmořské výšce 250 metrů, v údolí říčky Šťávnice (zvané též Luhačovický potok). Jsou obklopeny strmými zalesněnými kopci, kterým dominuje Obětová (511 m.n.m.) , nejvyšší kopec v okolí Luhačovic.
Tři kilometry od centra města se na zmíněné říčce nachází Luhačovická nebo též Pozlovická přehrada. Tato kromě zadržování vody v době záplav slouží především k rekreačním účelům. S Luhačovicemi je přehrada propojena Jurkovičovou alejí, podél níž jsou vybudována odpočívadla, sportoviště i občerstvení. Denně se tudy vydávají stovky lidí na pěší procházky nebo zvolí jízdu na koloběžce, kolečkových bruslích či na kole. V Luhačovicích a okolí lze zajímavě kombinovat toulky malebným krajem a klidné procházky lázeňským prostředím.
Ve městě kromě kolonády lze objevit nejrůznější kavárny, vinárny či restaurace. Určitě si také člověk všimne ceněné urbanistické a architektonické tváře města, na jejíž podobě se podíleli a nesmazatelnou i nenapodobitelnou stopu zde zanechali vynikající architekti: Dušan Jurkovič, Emil Králík, Oskar Poříska či Bohuslav Fuchs.
Malebnou zdejší architekturu zastupují například: Jurkovičův dům, Společenský dům, Sluneční lázně, penziony Radun, Iva, Avion, Viola či vila Sáva, krytá lázeňská kolonáda s výstavní galerií či Bruselská fontána. Menších či větších zajímavých staveb je zde mnoho.
Luhačovice jsou pro většinu lidí především lázně a to hned čtvrté největší lázně v Česku a největší na Moravě. Léčí se zde lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením či obezitou. A jaké by to byly lázně bez minerálních pramenů, které jsou zcela jistě životadárnou mízou nejen města, ale i celého kraje. Vyvěrá zde šest přírodních a desítky navrtaných pramenů. Nejznámější i nejvýznamnější je pramen Vincentka. Dalšími jsou Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného, Pramen Sv. Josefa, Nový Jubilejní, Amandka (již nad povrch nevyvěrá), Elektra
Městská i státní policie si zde určitě plní své úkoly svědomitě, ale Četníci z Luhačovic to prostě nejsou. Nejenom já jsem je hledal především před Lázeňským domem Bedřicha Smetany, který představoval v seriálu Hotel Popper.
Abych ještě povysvětlil nadpis článku. Na náměstí 28. října se nachází kruhový objezd se zajímavou kašnou, ale především úžasná pekárna, která má otevřeno v noci. A tvoří se tam fronty. Málokdo odolá vůni, když se vrací z procházky či vinárny.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/