Luhačovice - Haná a Světlana
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Dvě půvabné dominanty městského centra i hlavní luhačovické třídy – tedy Masarykovy ulice – mají dnes smůlu v tom, že jejich pozadí vysloveně hyzdí vila Jiřinka a stavba jakéhosi hotelového monstra. I tak zde obě třípodlažní secesní vily, postavené ve švýcarském stylu koncem 19. století, působí tak trošku jako zjevení. Nebo jako dva barevné kopečky zmrzliny, které upadnou malému dítěti na šedivý beton (velko)města. Přitom jen někdo předběhl dobu a slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič měl – ve svém pokusu o vytvoření nové podoby lázeňských staveb – alespoň na co navazovat. Díky těmto budovám také získaly Luhačovice jeden ze svých nejznámějších symbolů.
A my teď porušíme pravidla slušného chování a při představování obou stařenek dáme přednost té mladší. Meruňkovojahodová vila Světlana byla postavena v roce 1899 na základě projektu architekta Julia Koopa. Přesto, že je tato budova mladší, kulturní památkou se stala již v roce 1992. Její pistáciovou – a o dva roky starší - sestru, tedy vilu Haná, čekala tato pocta až o 11 let později
V těsné blízkosti obou budov najdete luhačovické informační centrum s galerií, Muzeum Luhačovického zálesí nebo další dvě pozoruhodné stavby, v podobném duchu postavenou vilu Bellevue nebo někdejší lázeňský pavilon Radhošť. A také velký počet stánků, nabízejících lázeňské oplatky všeho druhu.