Luhačovice - Masarykova ulice
Při vyslovení slůvka Luhačovice si většina lidí v duchu představí jen ten překrásný areál lázní, ale vlastní město už ne. Chyba, jeho centrum totiž tvoří od náměstí 28.října důstojný přechod k lázeňskému areálu a navíc od něj vede směrem k jihozápadnímu okraji Luhačovic 1 km dlouhá Masarykova ulice, která díky své výstavnosti tvoří jakousi hlavní městskou třídu. Hlavně tedy od své poloviny, od vyústění Nádražní ulice, odkud do centra směřují návštěvníci přibyvší sem autobusem anebo vlakem.
Ti při chůzi po širokém chodníku směrem k rynku s kruhovým objezdem po levici minou množství obchodů, penzionů a restaurací. Už na nároží Masarykovy a Nádražní ulice mohou navštívit penzion Oázu s restaurací a cukrárnou Sněhurka, o kus dál bar Amerika, Tavernu Lotos či restauraci Masarykovu přináležící hotelu Krystal. To větší hranaté modernější stavení v barvě okrové je Městský dům ELEKTRA s kinem, restaurací a Muzeem Luhačovického Zálesí. Posledním pohostinným zařízením před kruhovým objezdem je pak restaurace U Šímů.
Pohled na protilehlou stranu Masarykovy ulice je mnohem zajímavější, neboť tady „třídu“ lemuje z hlediska architektury daleko větší množství atraktivnějších objektů. Naproti Nádražní ulice uvidíme budovu knihovny a penzionu Jany, o kousek dál pak stojí penzion Apage, vila Doubravka a na rohu ulice Pod Léštím pak penzion Ječmínek, jehož patro je mezi okny zdobeno sgrafity s historickými výjevy.
Na rohu Masarykovy a Zatloukalovy ulice se vypíná hotel U Havlíčka, jejíž přízemní restauraci znám velmi dobře už od mala, neboť zde bývával za odborářských zájezdů jeho účastníkům zdarma poskytnut oběd.
Kousek za hotelem uvidíme penzion Karina a apartman Flora a za nimi už velmi honosný objekt lázeňského pavilonu Radhošť. Jedná se o dvoupatrovou vilu, která se může našim zrakům pochlubit velmi bohatě zdobenou fasádou. Nejcennější dekorací je nárožní arkýř s lodžií podpíraný Atlantem a štíhlá věž. Vila tuhle podobu získala začátkem minulého století.
Za Radhoštěm uvidíme vilu Jelínek, na boku se zvláštní dřevěnou pavlačí a za nimi už budou naše srdéčka potěšena pohledem na dvě pohádková hrázděná stavení vystavěná v tzv.švýcarském stylu. Kupodivu nevznikla podle plánů slavného Jurkoviče, ale jejich autorem se stal architekt Julius Koop. Růžový objekt patří vile Světlaně, zelená barva fasády krášlí vilu Haná.
Za vilami už se nachází vysoký čtyřpatrový objekt Alexandrie, který slouží jako Wellness hotel a disponuje rovněž Francouzskou restaurací. Posledním zajímavým stavením před náměstím je opět hrázděná chaloupka, fungující jako penzion Monika.