Luhačovice – budova pošty a penziony v Bílé čtvrti
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Někomu možná přijde spojení v názvu článku zvláštní až nepatřičné, ale všechny tyto budovy spojuje hned několik „prvků“. Minimálně bílá barva, architektonický styl a jméno Bohuslav Fuchs. K tomu je možno přidat umístění v městské části luhačovické MPZ, nacházející se mezi svahy Velké Kamenné a Obětové. Z hlediska doby vzniku architektonických památek tohoto lázeňského města patří všechny uvedené budovy do tzv. druhého období, protože byly postaveny ve 20. a 30. letech minulého století. a přesto, že penziony v Bílé čtvrti zmiňuje i kniha Slavné vily Zlínského kraje, mezi 34 zdejších kulturních památek byla zařazena jen budova pošty. Stalo se tak v roce 2006.
Pošta je třípodlažní budovou, která se v průčelí směrem nahoru kaskádovitě zužuje a každé podlaží ve směru do ulice zakončuje „vyhlídková terasa“. Budova je v přízemí výrazně prosklena (díky kaskádám je přízemí osvětlováno i stropem) a ctí bílou barvu čtvrti nad ní. Pozoruhodný je i zadní trakt, který člení – mimo jiné - dvě prosklené „nárožní věže“ a dvojí boční vstupní schodiště. V souvislosti s návrhem podoby této stavby bývá občas zmiňováno ještě jméno, a to Kotěrův žák, ing. Ladislav Machoň.
V každém případě však tuto velmi zajímavou, krásnou a vysoce fotogenickou, funkcionalistickou stavbu najdete na ulici Dr. Veselého (č. 468) a určitě stojí za návštěvu. Na fakt, že se v originálním interiéru pošty nesmí fotit, jsem byl naštěstí upozorněn pozdě.
Autorem návrhu původní městské plovárny, urbanistického řešení Bílé čtvrti i budovy luhačovické pošty je brněnský architekt Bohuslav Fuchs, pocházející však od Přerova. Pozdější student pražské AVU u profesora Kotěry musel být architektem velmi schopným, alespoň podle toho, jak s ním komunisté v 50. letech minulého století zatočili, soudě. Jeho funkcionalistické lázeňské penziony Iva, Avion, Viola a Radun však vznikly již v letech 1926 až 1928. Penziony vzbudily od počátku velkou pozornost svým odlišným architektonickým pojetím a barvou svých fasád daly název celé čtvrti ve tvaru podkovy, která se nachází ve svahu v blízkosti pramene Aloiska. Nejstarší Fuchsovou stavbou je zde penzion Avion.
Tři pozdější penziony – tedy Viola, Iva a Radun – měly obdobné členění na tři části (obytnou, byty pro hosty a společenskou). Architekt Fuchs zde uplatnil dispozice s asymetrickým řešením a objekty doplnil otevřenými i krytými balkony a terasami. Částečně tak otevřel tyto domy do okolní přírody. Penziony charakterizují plasticky členitá průčelí ladící s interiérovou prostorovou skladbou, plochá střecha a výrazná skleněná dekorace. Za vrcholné Fuchsovo dílo je považován penzion Radun s nejvýrazněji ustupujícími podlažími. Všechny jeho stavby v Bílé čtvrti jsou nadčasové, elegantní a i dnes velmi moderně působící. Najdete je na adresách Bílá čtvrť 428, 431, 432 a 447.