Loading...
Válečné hroby a pomníky měly za dobu své existence v našich končinách leckdy pohnuté osudy. Obzvláště to platí o oblastech, kterým se vlastně nesprávně říká (nebo říkalo) Sudety. Tedy ty, kde v dobách před rokem 1945 mělo zastoupení německy hovořící obyvatelstvo. Pomníky v těchto regionech podlehly často zkáze, nebo byly méně udržované (výjimky se určitě najdou).
K těm méně šťastným patří i pomník v Lukové poblíž Lanškrouna. Luková byla samozřejmě značně osídlena Němci, takže po 2. světové válce byla značná část původních obyvatel nahrazena novými osadníky.
Jestli se na poškození původního pomníku nějak podíleli noví příchozí se nikde moc neuvádí. Nicméně pomník z přitesaného lomového kamene určitě vypadal poněkud jinak. Současná podoba pomníku je z roku 2010, kdy byla na vrcholovou hrubě opracovanou kamennou desku umístěn nový nápis na leštěném kameni černé barvy. Ten obsahuje vcelku strohé sdělení: „ JIŽ NIKDY VÁLKU!“ / OBĚTEM 1. A 2 SVĚTOVÉ VÁLKY / 1914 – 1918 / 1939 – 1945 / OBEC LUKOVÁ
Nad deskou je znak Československa z období 1. republiky, patrně pozůstatek původního vzhledu. Před rekonstrukcí se na ploché části pomníku, kde bylo patrné místo s jinou deskou dal přečíst nápis červenou barvou: „KUPŘEDU / ZPÁTKY NI KROK“, pod ním byla lipová ratolest, ve spodní části stejnou barvou: „VĚČNÁ SLÁVA RUDÉ ARMÁDĚ / A VŠEM KTEŘÍ VYBOJOVALI / SVOBODU A ČESKÉ OSÍDLENÍ / POHRANIČÍ V ROCE 1945“. Tato úprava byla datována rokem 1949 a navrhl ji místní učitel Fišer.
Poměrně strohý pomník byl původně odhalen v roce 1932. Dá se předpokládat, že na něm byla uvedena jména obětí z let 1914–18. Podle zápisů z obecní kroniky měly být v období 2. světové války jména původních padlých doplňována aktualizovaně padlými z tohoto období.