Loading...
Diecézní muzeum v jihoitalské Mateře je známé také jako Muzeum sakrálního umění a ke svému názvu si ještě přidává podtitul Cestování v čase mezi historií a teologií. Mnozí toto nevelké, půvabné a „mladé“ muzeum považují za katedrální klenotnici, ale platí to jen částečně a jeho prostory se zdejším Dómem pouze sousedí.
Diecézní muzeum Matera bylo slavnostně otevřeno teprve v polovině dubna roku 2011 a nachází se ve zrekonstruovaných prostorách bývalého diecézního semináře postaveného v letech 1899 až 1906. Celé muzeum - známé rovněž pod zkratkou MATA - tvoří v současnosti pouze tři větší sály, ale do budoucna by se prý mělo rozšiřovat.
Ve všech místnostech jsou vystavena různá díla sakrálního umění, zejména velké množství liturgických stříbrných (a často i pozlacených) předmětů z pokladu materské katedrály a kostela Santa Chiara. Jednotlivé exponáty pocházejí z období 11. až 19. století. Mezi nejvzácnější a nejstarší vystavené předměty patří zejména byzantský enkolpion (prsní kříž). Ten vznikl v polovině 11. století a je pravděpodobné, že jej vytvořila dílna Tiraze z Palerma, která bývá označována za jednu z nejprestižnějších uměleckých dílen středověku. Kromě zmíněného stříbrného „nádobí“ zde můžeme vidět také obrazy, sochy, liturgická roucha nebo starověké knihy.
Za další zajímavost, spojovanou s materským Diecézním muzeem, bývá považován fakt, že se nachází na místě, kde již nejméně před tisíci lety sídlilo benediktinské opatství sv. Eustacha.
Muzeum sakrálního umění MATA najdeme na ulici Via Riscatto (č. 12), tedy v blízkosti Piazza del Duomo a ve čtvrti Sasso Caveoso. Otevřeno je zde každý den od 9,00 do 19,00 hodin a vstupné přijde na 5 euro (snížené 3 eura).
A ještě jedna poznámka na závěr: podtitul uvedený v úvodu článku by se dal asi přesněji přeložit jako „cesta zpět v čase s historickým i teologickým vysvětlením“.