Čarokrásná Apulie: Místo, kde se naučíte odpočívat
Apulie (italsky Puglia), jeden z 20 regionů Itálie a příslovečný podpatek „kozačky“, je lékem uspěchané doby. Tradicí protkaná zemědělská oblast – kdysi velmi chudá, dnes svá a stále pokorná – nabízí 800 km dlouhé pobřeží, různorodost, ryzí chutě a opravdovost. Sem se jezdí čerpat energie z dobrého jídla, stoletých olivovníků a moře.
V Apulii, když něco dělají, dělají to pomalu, ale pořádně. Dokonce tak pomalu, že i koncept fast foodu s hamburgery tady zkrachoval. Místní si tu potrpí na svůj čas a kvalitními produkty. Pomalé tempo života se dokonce přelilo do receptů a pěstování surovin. Těch se v nejméně hornaté části Itálie produkuje velká část – kvalitní rajčata, kvalitní olivový olej, kvalitní vinná réva.
Víno a trulli
A že tu víno mají dokonalé. Plné života. Právě tady se pěstuje známá odrůda červených vín primitivo, snad jediná komodita Apulie, která neztrácí čas – dozrává totiž brzy, z čehož zřejmě pochází i jeho italský název. Sklízí se už od půlky srpna nejpozději do poloviny září, a výsledkem je charakteristická výrazně sytá a tmavá barva, s vyšším obsahem alkoholu a aroma višní, sušených švestek, čokolády a tabáku. Odrůda sice nepochází ze samotné jižní Itálie (genetický původ odkazuje na starou chorvatskou odrůdu Crljenak kaštelanski), nicméně od 17. století v Apulii zdomácněla.
Jedna z nejpůvabnějších částí Itálie bývala i jednou z nejchudších. Z toho důvodů vznikly dnes už ikonické domky trulli. Stavěli je chudí zemědělci z vápencových kamenů jako dočasná obydlí. V 17. století totiž platil zákon Pragmatica de Baronibus, podle kterého se platily vysoké daně z nových staveb. Za tu se považovalo vše, co mělo střechu. A tak, když měla přijít inspekce španělského místokrále Neapolského království, obyvatelům trulli stačilo jen střechy rozebrat.
Každá část Apulie stojí za návštěvu, nicméně my se zaměříme na tři destinace. Další budou následovat jindy…
Ostrovy Tremiti
Kouzlo Jadranu můžete zažít i z druhé strany Jaderského moře, naproti chorvatskému Dubrovníku. Tady u pobřeží Gargana vyrůstají z průzračného moře čtyři apulijské klenoty, drsné a nekontaminované ostrovy Tremiti – jedno z nejlépe střežených tajemství Apulie. Skládají se ze dvou větších obydlených a dvou menších neobydlených ostrovů.
Zatímco San Nicola je už dlouho historickým srdcem souostroví s řadou opevnění a opatstvím z 11. století, San Domino má zcela jiný charakter. Je laskavě zeleným centrem turistiky – největší a nejrušnější z ostrovů, který nabízí skvělé koupání, krásné pláže a řadu vodních sportů. Neobydlený ostrov Capraia leží několik set metrů severně od ostrova San Nicola a je útočištěm velkého množství ptactva. Čtvrtým kusem skály v moři je útes Cretaccio.
Vieste
Každý den vyplouvají k ostrovům Tremiti lodě z přístavu Vieste. Další lákadlo Apulie. Malebné 14titisícové město posazené na úzké skalnaté ostruze (i italské kozačky) okouzlí úchvatnou siluetou s historickým centrem a s typickými malými bílými domečky vystavěnými na skále, omývané Jaderským mořem
A je to dokonalé moře s dokonalými plážemi.
Třeba pláž Spiaggia del Castello představuje vstupní bránu do zátoky Pizzomunno, jejímž symbolem (a celého města) je 20 metrů vysoký, legendami opředený stejnojmenný skalní monolit. Vystupuje z moře jako uhrančivý maják síly přírody. Ostatně, pobřeží Vieste je obstojně ošlehané vodní erozí a větry, které ve skalách vysochaly pozoruhodné jeskyně a oblouky. K těm nejkrásnějším místům pobřeží se také dostanete pouze od moře v rámci lodního výletu.
Vieste je jedno z nejznámějších rušných letních míst v Apulii, ale i na podzim a dokonce i v zimě má co nabídnout. Třeba katedrálu z 11. století nebo hrad o dvě století mladší, který nechal vybudovat římský císař a král sicilský Fridrich II. Štaufský (1194–1250).
Do Vieste se dostanete za 16 hodin autem z Prahy (1500 km), nebo letadlem do Bari (2 hodiny) plus 3 hodiny autem (180 km). Ale stojí to za to.
Castel del Monte
Když už pojedete z Bari do Vieste, cestou se zastavte v Národním parku Alta Murgia (přibližně 50 km od Bari), kde císař Fridrich II. (přezdívaný jako Stupor Mundi – Zázrak světa) nechal postavit ještě něco znamenitějšího. Vlastně světově proslulé mistrovské dílo středověké architektury a samotný symbol Apulie…
Mezi poli s divokými orchidejemi, vinicemi a olivovými háji se strmí fascinující hrad Castel del Monte, mimořádná pevnost ze 13. století, který je od roku 1996 zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a který musí vidět každý, kdo navštíví Apulii. Prostě musí.
I proto, že je záhadnou, proč byla pevnost na náhorní plošině Murgia vlastně postavena. A ještě větší záhadou je otázka matematické přesnosti a symboliky.
Zajímavá stavba bez kuchyně, spižíren, stájí a podobných součástí nutných k běžnému životu navazuje na stavitelské umění nejen starých Římanů a Řeků, ale i Byzanců či Normanů. A hlavně ukrývá řadu záhad spojených s číslovkou osm. Půdorys hradu má tvar pravidelného osmiúhelníků, má osm nárožních věží, rovněž s osmiúhelníkovým půdorysem. Vysoké jsou 24 metrů, tedy trojnásobek čísla osm. Uvnitř se nachází osm síní. Osm stěn má i nádvoří uprostřed stavby, zdobené osmi gotickými oblouky. Tato matematická přesnost probouzí zvědavost od doby, kdy byla stroze vyhlížející stavba uprostřed ničeho postavena. Více o Castel del Monte.
Buon viaggio
Článek byl připraven ve spolupráci s ENIT – Italskou státní centrálou cestovního ruchu. Pro více informací navštivte italia.it