Metaponto (Bernalda) – chrám bohyně Héry (Tavole Palatine, Tempio di Hera)
Uprostřed tajuplné jihoitalské Basilicaty působí klasický řecký chrám z konce 6. století před Kristem tak trošku jako zjevení. Jedná se o tzv. Heraion, tedy chrám zasvěcený manželce a starší sestře nejvyššího řeckého boha Dia, a jeho nejčastěji používaný název by se dal přeložit jako Palatinské stoly či desky. Ve své historii však tento chrám měnil jméno poměrně často a mnohdy tím odkazoval na některé „saracénobijce. Ale měli jsme tu např. také Palatinské sloupy, Pythagorovu školu nebo Císařský stolec (Mensae Imperatoris). V každém případě se jedná o místo velmi půvabné a romantické.
Chrám bohyně Héry se nachází v archeologické oblasti Metaponto, tedy na pravém břehu řeky Bradano a na základech starověkého neolitického paláce. Současná romantická podoba templu byla dokončena v roce 1961, a to v rámci obnovy po archeologických vykopávkách, které přinesly největší objevy potvrzující Héřino zasvěcení okolo roku 1926. Do té doby se odborníci domnívali, že chrám byl součástí kultu bohyně Athény.
Chrám na třístupňové základně původně obklopovalo 32 (podle některých zdrojů dokonce 36) sloupů, z nichž se dochovalo 15 (10 na severní a 5 na jižní straně). Sloupy mají 20 žlábků a hlavice dórského řádu. Chrámový stylobat má rozměry 34,29 x 13,66 metru, cella měřila 17,79 x 8,68 m. Tento řecký chrám byl peripterální (sloupy kolem celého chrámu) a tzv. hexastylos (6 sloupů v průčelí).
Zbytky chrámu z poslední čtvrtiny 6. století př.n.l., který bývá označován za jednu z perel Lukánie a velmi cennou ukázku mimoměstské svatyně, byly svého času objeveny ve velmi špatném stavu, protože se jednalo o stavbu z místního – poměrně nekvalitního – vápence, zv. mazzarro.
A na závěr ještě jedna zajímavost. V 5. století př.n.l. prý byl chrám za pomoci hliníkových plátů zastřešen, polychromován a vyzdoben lvími hlavami a chrliči.