Matera – skalní byt / jeskynní dům (Casa Grotta di Vico Solitario)
Skalní nebo jeskynní byty, domy a kostely jsou pro Materu poznávacím znamením či přímo charakteristikou. Je proto pochopitelné, že se většina návštěvníků tohoto jihoitalského města pokusí do některého z nich alespoň krátce nahlédnout. Pokud se zaměříme na „obytnou sekci“, nabízí se nám zejména komentovaná prohlídka prostor, které jsou vlastně takovým malým etnografickým muzeem. Hlas průvodce je zde pouštěn do reproduktorů, ale čeština, bohužel, chybí – můžete si vybrat z variant italština, angličtina, němčina, francouzština, japonština, španělština, ruština a čínština.
Na první pohled se vám tady asi bude zdát, že jste se vrátili do dávné minulosti, ale podoba tohoto „jednopokojového“ bytu odpovídá stavu, ve kterém zde pobývali jeho poslední obyvatelé, tedy polovině minulého století. U nás v té době zuřil Vítězný únor, začínala studená válka a Němci obnovovali Norimberk …
Nemá cenu asi tvrdit, že se jedná o jedno z nejzajímavějších muzeí světa, ale přesto by měla být jeho návštěva tak trošku pro každého návštěvníka Matery nepsanou povinností. Už jen pro pochopení zdejší historie a mentality. A ve finále toho tady zase až tak málo k vidění není. O prohlídce se totiž dá říct, že „tato knížka má několik kapitol“. Oblíbenou je třeba ta, že v „domě“ žilo přibližně tolik dětí, kolik slepic a že ty nejmladší z nich přespávaly v šuplících prádelníku …
Uvádí se, že „Jeskynní dům“ ve Vico Solitario nabízí pohled do životního stylu rolnické rodiny ve čtvrti Sassi v 50. letech minulého století. Veškeré původní vnitřní vybavení a předměty denní potřeby jsou umístěny přesně tam, kde kdysi byly. Z venku vidíme kamennou fasádu před umělou jeskyni s malým větracím oknem. V interiéru (částečně vyhloubený ve skále, částečně z tufu dostavěný) najdeme kuchyni, tkalcovský stav, nádobí (např. typickou terakotovou mísu), vanu na praní prádla a razidlo na chléb, které lidem umožňovalo poznat svůj bochník pečený ve společné troubě. Nechybí postel s matrací z vlny a kukuřičných listů, která byla kvůli vlhkosti vysoko nad podlahou. V zadní části je umístěna stáj pro krávu, mulu nebo koně, zatímco kuchyně, obývací pokoj, jídelna a ložnice jsou v přední části domu, kde je více vzduchu i světla.
Po prohlídce samotného obytného domu, jehož interiér byl do současné podoby upraven okolo roku 1700 (využíván byl ovšem podstatně dříve), se ještě přesunete do prostor, které sloužily mj. jako hnojiště, sklad slámy, ledárna (přesněji sněžná jeskyně zajímavě zvaná Neviera) a cisterna na sběr vody s kanalizací. Promítá se zde krátký dokument o historii a krásách Matery i jejího okolí a navštívíme také někdejší skalní kostel Sant'Agostino al Casalnuovo pocházející z přelomu 9. a 10. století
Casa Grotta spadá pod materské muzeum (provozuje ho kulturní sdružení Gruppo Teatro Matera) a pyšní se mnoha italskými cenami i mezinárodním věhlasem a uznáním. Otevřeno je zde celoročně a otevírací doba se mění podle ročního období. Nejkratší je ve všední dny období říjen až březen (9:30 až 18:00 hod.), nejdelší o prázdninách (9:00 až 20:30 hod.). Vstupné přijde na 5 € (snížené 3 €), zdarma mají vstup děti do 10 let, ZTP, novináři, autorizovaní průvodci a občané Matery.